Rolnicy słupami dla gangsterów

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymali trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się ustawianiem przetargów na dzierżawę gruntów rolnych w województwie lubuskim.

Trzej zatrzymani mężczyźni mają od 24 do 57 lat. Usłyszeli już zarzuty utrudniania przeprowadzenia przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

Śledczy ustalili, że rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne mogli powiększyć areał posiadanej ziemi do 300 hektarów, ale musieli wziąć udział w przetargu ograniczonym. Jednocześnie grupa przestępcza uniemożliwiała rolnikom indywidualnym dostęp do tych przetargów i wykorzystywała lokalnych rolników jako tak zwane słupy.

– Mieli oni dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar. W zamian za niepodbijanie ceny oferowany kwoty od 2 do 3 tysięcy złotych. Natomiast za odstąpienie lub nie podbijanie stawki dzierżawy – 200 tysięcy złotych do podziału – wyjaśniła proceder komisarz Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Sprawa jest rozwojowa i policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Śledztwem zajmuje się prokuratura z Zielonej Góry.

 

BRKomentarze