ROSJANIE szpiegują internet! UWAGA!

Rosjanie szpiegują komputery Yahoo, aresztowania w USA. 47 punktów w akcie skarżenia wśród nich: szpiegostwo i kradzież tajemnic handlowych. 

 W USA oskarżono cztery osoby, w tym dwóch rosyjskich szpiegów. Wśród zarzutów znajduje się kradzież danych z 500 mln kont użytkowników serwisu Yahoo, do którego doszło w 2014 r. Amerykanie oskarżyli rosyjskiego hakera Aleksieja Bielana i Karima Bartova, urodzonego w Kazachstanie obywatela Kanady. Bielan znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych przez USA cyberprzestępców.

 

Podczas konferencji prasowej ogłoszono akt oskarżenia rosyjskim urzędnikom – to ich pierwszy zarzut dotyczący cyberprzestępstwa. Oskarżono Dmitrija Dokuczajewa i jego przełożonego Igora Suszczina – podały władze USA. Obaj byli pracownikami FSB.

 

Bartov został zatrzymany we wtorek w Kanadzie, a jego sprawa jest omawiana z tamtejszymi władzami – podaje Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości  Bielana aresztowano natomiast w jednym z europejskich państw w czerwcu 2013 roku, jednak udało mu się uciec i uniknąć tym samym ekstradycji do Stanów Zjednoczonych – podał resort sprawiedliwości USA.

 

Składający się z 47 punktów akcie skarżenia wyliczono, że podejrzani dopuścili się m.in. szpiegostwa gospodarczego, oszustw komputerowych, kradzieży tajemnic handlowych. Informując o włamaniu, Yahoo we wrześniu ubiegłego roku zapewniał, że podjął współpracę z amerykańskimi władzami. Firma podejrzewała, że za atakiem cybernetycznym stał rząd jakiegoś kraju.

 

Jak podaje agencja Reutera na początku 2014 roku Bielan wykorzystał swoje kontakty w rosyjskich służbach specjalnych do ataku na sieci należące do Yahoo. W grudniu 2013 roku doszło do jeszcze większego wycieku danych z systemów Yahoo. Hakerzy przechwycili dane dotyczące miliarda kont internetowych. Jednak tamta sprawa nie była powiązana z wydarzeniami z 2014 roku.

 

 

źródło: PAP

fot.: pixabayKomentarze