Jest rządowa spółka walcząca z wyłudzaniem VAT

Minister finansów podpisał akt założycielski spółki celowej powołanej do celów informatyzacji służb skarbowych – poinformowano w komunikacie resort finansów.

Jak informuje polsatnews.pl, spółka ma być odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT. Podstawowym celem jest zmniejszenie luki w VAT – różnicy między oczekiwanymi a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku.

W ustawie jest mowa o budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego.

Zadania te ma realizować specjalnie powołana przez Skarb Państwa spółka celowa (spółka z o.o.).

„Oznacza to, że przedmiotem działalności tej spółki nie będzie pozyskiwanie i administrowanie danymi podatników, ale właśnie przygotowanie rozwiązań informatycznych i wyposażenie organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w systemy teleinformatyczne, urządzenia informatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań tych organów” – zapewniają autorzy ustawy.

Natalia W.

Komentarze