Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. Nie wolno zbliżać się do…

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ważny alter. Nie można zbliżać się do plaży w Gdańsku i okolicach. O co chodzi?

14 i 15 września wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzi neutralizację min morskich, które zalegają w korycie kanału Wisła Śmiała.

Uwaga Alert RCB dla osób przebywających w Gdańsku i w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie). Jutro (14.09) i we wtorek (15.09) neutralizacja min morskich. Od 8.00 do 15.00 na odcinku Gdańsk Brzeźno – Mikoszewo będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do plaży.

Są to niemieckie miny morskie typu GC, pochodzące z okresu II wojny światowej. Operację przeprowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie niewybuchów jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie.

Wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo będą obowiązywać ograniczenia i zakazy.

– 10730 m dla zakazu kąpieli (jest to obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno – Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat „Mewia Łacha” włącznie)
– 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe
– 2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia prac podwodnych
– 1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa
– 500 m zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarskich poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej)

Grafika: Urząd Morski w Gdyni

Miny zostały wykryte podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych.

– W trosce o Państwa bezpieczeństwo, apelujemy o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji min oraz stosowania się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji ich neutralizacji (zniszczenia) – informuje Urząd Morski w Gdyni.

Zobacz także: Operator żurawia poszedł do telewizji i zaczął…

Fot. PixabayKomentarze