Są wyniki! TAK działa 500 plus. To już koniec programu?

Program 500 plus z założenia miał przynieść określone wyniki – poprawa życia dzieci w Polsce. Jak się jednak okazuje, nie spełnia on swoich celów. Co dalej z programem 500+?

Program 500+ wszedł w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Głównymi założeniami programu jest wpływ na wzrost liczby urodzeń, ograniczenie ubóstwa, w szczególności wśród dzieci  oraz inwestycja w rodzinę. Najnowsze badania wykazują, że rządowy program wcale nie spełnia swoich celów. Widać to po statystykach, które z początku ukazywały zamierzony cel, jednak teraz okazuje się, że było to jedynie rozwiązanie chwilowe.

 

ZOBACZ TAKŻE: Milion pożyczki czy kredytu bez Twojej wiedzy?! Może do tego dojść gdy…

 

Rok 2016 i 2017 czyli wtedy, kiedy w życie wszedł program wsparcia dla rodzin, był rekordowym po względem przyrostu naturalnego. Niestety, te wyniki nie utrzymały się zbyt długo. Już rok później liczba urodzin zaczęła znowu spadać. Wniosek jest więc jeden – program 500+ nie doprowadzi do polepszenia się sytuacji demograficznej Polski.

 

— Dane GUS pokazują spadek urodzeń rok do roku w granicach 4 procent. Gdyby był mniejszy i wynosił choćby 2 procent, wskazywałoby to na efekt zmiany struktury wieku kobiet mogących zostać matkami, ale większy spadek zapowiada obniżenie wskaźnika dzietności. — tłumaczy w rozmowie z biznes.radiozet.pl demograf Piotr Szukalski.

 

Jak widać pieniądze nie są w stanie przekonać młodych par do posiadania potomstwa. Wiele innych czynników sprawia , że decyzja o założeniu rodziny jest odkładana w czasie np, chęć skupienia się na karierze i zdobycia wykształcenia.

 

źródło: biznes.radiozet.pl

fot. pixabay

 Komentarze