Samotnej matce odmówiono świadczenia 500+. Zarobiła o 1 grosz za dużo! ZOBACZ jak to się skończyło

Ilona C. samotnie wychowuje 4-letniego syna. W związku ze swoją sytuacją złożyła wniosek o przyznanie świadczenia z rządowego programu 500+. Program zakłada, że pomoc finansową na pierwsze dziecko może uzyskać rodzina, której dochód nie przekracza 800 złotych na osobę.

 

Urzędnicy z Ośrodka Pomocy Społecznej odrzucili złożony wniosek. Wyliczyli, że dochody kobiety wynoszą 1600,03 zł, co w przeliczeniu na osobę daje 800,01 zł. Samotna matka przekroczyła dopuszczalną kwotę o 1 grosz.

 

Kobieta postanowiła odwołać się od decyzji. Stwierdziła, że decyzja jest dla niej krzywdząca, tym bardziej, że ojciec dziecka nie płaci alimentów w pełnej wysokości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało jednak rację urzędnikom społecznym.

 

Dopiero Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił obie, krzywdzące decyzje. Sąd uznał, że kwota, która przekroczyła kryterium dochodowe, czyli 1 grosz nie ma żadnej wartości nabywczej w aktualnych realiach rynku w naszym kraju. Za jeden grosz matka nie jest wstanie kupić żadnego artykułu spożywczego dla dziecka.

 

Zastosowano wyjątek w stosunku do obowiązujących przepisów. Sytuacja ukazała jednak znieczulicę i kurczowe trzymanie się przepisów przez urzędników, którzy powinni działać głównie w dobrym interesie obywatela. Sprawa zakończyła się szczęśliwie.

 

Źródło: rp
kdKomentarze