Scheuring-Wielgus: „Kościół jest instytucją zepsutą”. Chodzi o BISKUPÓW, którzy ukrywali…

Joanna Scheuring-Wielgus używa mocnych słów: „Kościół jest instytucją zepsutą”. Chodzi o zakłamanie Kościoła w sprawie biskupów odpowiedzialnych za…

„Biskupi i księża powinni być traktowani dokładnie tak samo jak obywatele, którzy ukrywali przestępstwa zw. z gwałtami na dzieciach” – mówiła w „Graffiti” Joanna Scheunrig-Wielgus (Lewica).

 

Następnie posłanka poinformowała, że złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez biskupa Edwarda Janiaka, który – jak dowodzą autorzy filmu „Zabawa w chowanego” – miał wiedzieć o przypadkach pedofilii w Kościele.

 

„Biskup Janiak rozłożył parasol ochronny nad księdzem, który gwałcił chłopców. Nie zrobił nic, żeby temu zapobiec”podkreślała.

 

Scheunrig-Wielgus dodaje, że przypadek księdza Arkadiusza H., o którym mowa w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, to niejedyny duchowny, który po doniesieniach o możliwych czynach pedofilskich został przeniesiony do innej parafii. Takich księży – zdaniem posłanki Lewicy – było 23-24.

 

Scheuring-Wielgus domaga się sądowych procesów dla biskupów.

 

Posłanka zaznacza, że kaażdy biskup i każdy ksiądz powinni być dokładnie tak samo traktowani jak obywatel, który ukrywa przestępstwa związane z gwałtami na dzieciach. Należą im się procesy oraz powinni odpowiedzieć przed sądem za to co zrobili.

 

Według publicysty Tomasza Terlikowskiego istnieje duże prawdopodobieństwo, że Stolica Apostolska ukarze biskupa Edwarda Janiaka odwołaniem ze stanowiska za poważne „zaniedbania kanoniczne”.

 

„Kościół jest instytucją pod tym względem zepsutą, ponieważ nie zrobił tak naprawdę nic, żeby pomóc ofiarom księży pedofilów” oceniła Scheuring-Wielgus.

 

ZOBACZ TEŻ:Polskie Radio oszukało słuchaczy? Jest reakcja Niedźwieckiego!

 

Jak podkreśliła, w czasie pontyfikatu Jana Pawła II „istniał dokument, który nakazywał milczenie hierarchom i biskupom, żeby przestępstwa dot. księży i biskupów nie wychodziły na światło dzienne”. Dodała, że papież Franciszek „ma zupełnie inną determinację, ale ta determinacja nie jest szanowana przez polskich biskupów”.

 

 

Źródło:polsatnews/pixabayKomentarze