Sen pomaga w ODCHUDZANIU. Jak SPAĆ, żeby SCHUDNĄĆ?

Wiele z nas chciałoby schudnąć i szuka różnych sposobów na skuteczne odchudzanie.

Nawet osoby, które są szczupłe często myślą o tym, by schudnąć jeszcze bardziej. Przeszkodami w odchudzaniu są kwestie, o których wszyscy wiemy – za mało ruchu, za dużo jedzenia – szczególnie słodyczy oraz tłustych potraw. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który ma wpływ na naszą figurę i jest to sen. Jak więc spać, by schudnąć?

Zimno i głodno

Pamiętasz sytuację, gdy trzeba było wstać bardzo wcześnie rano, czy wręcz w nocy? Na przykład na pociąg czy samolot? W takiej sytuacji człowiekowi jest zimno i jest ciągle głodny – szczególnie pomagają wtedy takie energetyczne napoje jak gorąca czekolada czy herbata z mlekiem i miodem. Mocno niewyspani zjadamy dużo więcej zanim nasz organizm dojdzie do normy.

Takie sytuacje jednak zdarzają się sporadycznie, a to co robimy na co dzień, to stałe niedosypianie. Jakie skutki przynosi ciągły niedobór snu?

Mało snu, dużo kalorii

Standardowo powinniśmy spać 8 godzin, choć zapotrzebowanie na sen różnie może wyglądać. Jednak jedno jest pewne, niedobór snu skutkuje nadwagą.

Badacze z King’s College London wykazali, że osoby które śpią 5,5 godziny dziennie zjadają ok 400 kcal więcej. Tym samym ludzie, którzy się nie wysypiają, jedzą zbyt dużo.

Czytaj też: Aleksandra KWAŚNIEWSKA podzieliła się radosną nowiną!

Jak spać, by schudnąć?

Co jednak zrobić, gdy naprawdę nie mamy możliwości przespać tych 7 czy 8 godzin? Wówczas warto zadbać o jakość naszego snu stosując następujące zasady:

  • regularność – codziennie kładź się spać o tej samej godzinie, w takiej sytuacji organizm będzie miał stały rytm
  • gdy tylko możesz ucinaj sobie drzemki – nawet 15-30 minutowa drzemka będzie dobrym relaksem
  • zaciemnij pokój, zasuń zasłony, wyłącz wszelkie migające światełka (przy tv, radiu i inne)
  • wietrz pomieszczenie, w którym śpisz, w miarę możliwości śpij przy otwartym oknie
  • stwórz swoje wieczorne rytuały, które pomagają zasnąć -pij ziołową herbatę, czytaj książkę itp.

Śpijmy zatem dla zdrowia i urody 🙂

fot. pixabayKomentarze