Sikorski potwierdza: odradzałem Kaczyńskiemu wizytę w Katyniu

W poniedziałek tygodnik „wSieci” podał, że z dokumentów, do których dotarli jego dziennikarze, wynika, iż Sikorski był zaangażowany w dyplomatyczne przygotowanie wizyty w Katyniu w kwietniu 2010 r., zarówno premiera Donalda Tuska, jak i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

11 kwietnia Sikorski zeznawał w warszawskim sądzie jako świadek w procesie byłego szefa gabinetu premiera Donalda Tuska Tomasza Arabskiego i innych urzędników, oskarżonych w trybie prywatnym przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji prezydenckiej wizyty.

 

Zapewniał między innymi, że nie miał żadnej wiedzy w kwestii organizacji tej wizyty, gdyż – jak mówił – „techniczne kwestie odbywają się pięć szczebli poniżej szczebla ministra”. Dodał, że o tym, że Lech Kaczyński chce jechać do Katynia dowiedział się najprawdopodobniej pod koniec stycznia lub w lutym 2010 r. – i to nieoficjalnie. Zeznał, że dochodziły do niego informacje, że prezydent chce wygłosić w Katyniu „ważne, pojednawcze w tonie przemówienie”.

 

Sikorski potwierdził swe zeznania ze śledztwa, kiedy mówił, że odradzał prezydentowi Kaczyńskiemu wyjazd do Katynia – uważał bowiem, że „dublowanie wizyt premiera i prezydenta nie służy wizerunkowi państwa polskiego, szczególnie wobec tak trudnego partnera jak Rosja”. Były minister spraw zagranicznych napisał na Twitterze:

https://twitter.com/sikorskiradek/status/856485824187314178

 

PAP
kd

Komentarze