Skąd się bierze RAK PŁUC u osób niepalących? Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedź

Rak płuc i inne choroby przewlekłe mogą być spowodowane specyficzną strukturą układu oddechowego.

Choroby płuc u osób niepalących

Naukowcy z Irving Medical Center na Columbia University (USA) usiłowali dowiedzieć się, dlaczego raka płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), które zwykle rozwijają się u palaczy, można zdiagnozować także u pacjentów bez złych nawyków. Eksperci byli zaskoczeni statystykami, według których około 25 procent przypadków POChP występuje u osób niepalących. Badanie wykazało, że przewlekłe choroby płuc mogą być wywoływane przez stan o nazwie dysanapsis. Jest to obecność małych dróg oddechowych w stosunku do objętości płuc.

Badanie

W trakcie badania, eksperci przeanalizowali dane dotyczące zdrowia 6500 starszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady. Okazało się, że osoby z ograniczonymi drogami oddechowymi miały najgorszą czynność płuc i najwyższe ryzyko zachorowania na POChP – około osiem razy wyższą niż u pacjentów bez dysanapsis. Po zbadaniu przypadków pochodzenia dysanapsis naukowcy zauważyli, że problemy z oddychaniem rozwijają się już w dzieciństwie, a zaostrzają się w starszym wieku.

płuc
Pixabay

W klasycznym paradygmacie medycznym, zmniejszenie czynności płuc wynika z narażenia na czynniki drażniące, takie jak palenie lub negatywne warunki środowiskowe. Dzięki badaniu można było zrozumieć, że u osób palących z niewymiarowymi drogami oddechowymi, szkody spowodowane paleniem były znacznie większe niż u osób z narządami normalnej wielkości.
Według statystyk cytowanych przez badaczy, POChP, wraz z rozedmą płuc i przewlekłym zapaleniem oskrzeli, które charakteryzują się zmniejszeniem przepływu wdychanego powietrza, jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

POChP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest postępującą chorobą, która powoduje duszność, nadmierne wydzielanie śluzu i przewlekły kaszel, zwiększając ryzyko śmierci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2016 r. na całym świecie odnotowano około 251 milionów przypadków POChP. W 2015 r. około 3,17 mln osób na całym świecie zmarło na tę chorobę.

Źródło: CNN

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze