SKANDAL – Wzniesiono akt oskarżenia przeciwko prezesowi NIK

Wzniesiono akt oskarżenia przeciwko prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK – Pawłowi A. oraz byłemu posłowi Janowi B.

 

Prokuratura Krajowa wniosła akt oskarżenia, a prezes Najwyższej Izby Kontroli odpiera zarzuty. Według informacji udostępnionych przez prokuraturę, prezes NIK – Krzysztof Kwiatkowski dopuścił się nadużycia władzy. Owe nadużycie dotyczy konkursu na stanowiska: dyrektora Delegatury NIK w Łodzi, wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie i wicedyrektora Departamentu Środowiska NIK. Akt oskarżenia zawiera również podżeganie do popełnienia przestępstwa tego samego typu przez ówczesnego wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Cichosza. Zgodnie z zarzutami Krzysztof Kwiatkowski miał namawiać Mariana Cichosza do wykroczenia podczas konkursu na dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie.

 

W sprawę zamieszani są również Jan B. oraz Paweł A. To właśnie byłemu posłowi Janowi B. postawiono zarzut nadużycia władzy w związku z konkursem na dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie i wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie, oraz namawiania do wykroczeń Mariana Cichosza.

 

Pawłowi A. – kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK – zarzuca się przekazywanie Janowi B. informacji objętych tajemnicą kontrolerską NIK.

 

Oskarżonym grozi do 3 lat więzienia. Pracownicy NIK nie przyznają się do wykroczeń. Akt oskarżenia został skierowany 31 sierpnia 2017 r. przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. 

 

źródło: tvn24

kg

Komentarze