Skutki zmiany czasu dla organizmu mogą być OPŁAKANE! Oto co czeka cię w najbliższych dniach

Dziś spaliśmy godzinę dłużej, ponieważ zgodnie ze zmianą czasu na zimowy przestawiliśmy zegarki z godziny 3 na 2. Jednak ta jednostkowa przyjemność nie może nam przysłaniać wielu negatywów płynących ze zmiany czasu. Oto one. 

Zmiana czasu to pomysł sięgający korzeniami XVIII wieku, ale wprowadzony na serio dopiero na początku wieku XX. Zmiany czasu miały być świetną oszczędnością surowców dla przemysłu. Z biegiem lat okazało się jednak, że niosą ze sobą wiele negatywnych następstw.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Znów nadchodzi ZMIANA CZASU. Oto wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

 

W 2007 roku dobitnie przekonaliśmy się o tym, że argument oszczędności odszedł w niepamięć. Dzisiaj mało kto korzysta ze światła dziennego – większość fabryk i firm i tak cały czas używa światła sztucznego. Raport Komisji Europejskiej z 2007 roku wykazał nawet, że zmiana czasu na letni podnosi zużycie energii potrzebnej do ogrzewania! 

 

Jeśli kiedykolwiek podróżowaliście w noc ostatniej niedzieli października lub marca, to wiecie, że zmiana czasu wprowadza chaos w transporcie zbiorowym. W wypadku zmiany czasu na zimowy pociągi często przez godzinę stoją na stacjach, żeby potem przyjechać zgodnie z rozkładem. Z kolei przy zmianie czasu z zimowego na letni przyjeżdżają z godzinnym opóźnieniem. 

 

Czasem przewoźnicy tworzą tymczasowe rozkłady na te okazje, co wbrew pozorom wcale nie pomaga zdezorientowanym pasażerom.

 

Na zmianie czasu cierpi też sektor bankowy, który często w noc zmiany czasu po prostu wyłącza swoje usługi. Przejście na czas zimowy lub letni wymaga bowiem przeprowadzania prac na bankowych serwerach i w systemach informatycznych, a to generuje dodatkowe koszty.

 

Problematyczny bywa też aspekt pracowników zmianowych. Czy w noc zmiany czasu mają pracować godzinę dłużej lub krócej i jak wtedy rozliczyć ich wynagrodzenie?

 

Wreszcie, negatywne aspekty zmiany czasu dotykają także nasze organizmy. Zaburzają nasz zegar biologiczny i prowadzą do zwiększenia poziomu stresu. Według niektórych naukowców, zwiększa się wtedy ryzyko zawałów serca.

 

Prawdopodobnie ostatni raz zmienimy czas w 2021 roku. Do tego czasu nie pozostaje nam nic innego niż zagryźć wargi i jako przetrwać!

Komentarze