Sławomir Nowak w grupie przestępczej? Chodzi o rozkradanie międzynarodowych pieniędzy!

Sławomir Nowak zatrzymany przez CBA. Chodzi o ogromne pieniądze.

-Sławomir Nowak przyjmował korzyści majątkowe za zlecenia budowy dróg. Badane są przetargi na kwotę 270 mln euro – powiedział zastępca szefa SAP Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej Maksim Griszczuk. Powołał się on na paragraf 368 dotyczący brania łapówek.

Czynności śledcze po stornie ukraińskiej prowadzi Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU). Kontrole dotyczą biur Ukrawtodoru (ukraiński odpowiednik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ). Sławomir Nowak był jej prezesem od 2016 roku.

270 mln euro

Podczas specjalnej konferencji  prasowej szef NABU Artiom Sytnik  oraz zastępca szefa SAP Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej( nadzorującej NABU), Maksim Griszczuk, mówili o zorganizowanej grupie przestępczej.

– Grupa osób stworzyła organizację przestępczą, która rozkradała pieniądze międzynarodowych organizacji przeznaczonych na remont dróg na Ukrainie. Zatrzymano szereg osób, jednak jedynie w Polsce. Liczymy na uzyskanie niezbędnych dowodów. Specyfika takiej współpracy międzynarodowej polega na tym, że upraszcza nam to pracę w kwestiach antykorupcyjnych. Po raz pierwszy skorzystaliśmy z tego typu współpracy – powiedział Artiom Sytnik.

– Postępowanie śledcze rozpoczęło się na Ukrainie, ale w Polsce też było ono prowadzone. Doszliśmy do wniosku, że gdy połączymy siły, jesteśmy w stanie sobie pomóc – dodał.

Póki co na Ukrainie nie zatrzymano nikogo w związku ze sprawą dotyczącą Ukrawtodoru. Jedna osoba jest aktualnie podejrzana o popełnienie przestępstwa.

 Komentarze