SŁYNNE budynki świata PRZESTANĄ świecić. ZOBACZ DLACZEGO

SŁYNNE budynki świata PRZESTANĄ świecić. ZOBACZ DLACZEGO

W sobotę w ciemnościach pogrążą się m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Wieża Eiffla w Paryżu czy Empire State Building w Nowym Jorku. To efekt akcji Godzina dla Ziemi ekologów z WWF. W ponad 180 krajach o godz. 20.30 na godzinę zgasną światła na charakterystycznych budynkach.

W ten sposób ekolodzy z WWF chcą promować zrównoważony rozwój i poszanowanie dla naturalnych zasobów planety. Ekolodzy poinformowali, że w Polsce do akcji przyłączyło się ponad 60 miast. Iluminacje i światła na godzinę mają zostać wyłączone: na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Kopcu Kościuszki w Krakowie, Operze Nova w Bydgoszczy czy na Dworze Artusa w Gdańsku. Oświetlenia mają zniknąć też na Moście Długim i w Filharmonii w Szczecinie, a także na katowickim Spodku.

Godzina dla Ziemi jest coroczną akcją, a przez symboliczne zgaszenie świateł ekolodzy chcą promować zrównoważony rozwój, a także poszanowanie dla naturalnych zasobów planety. W tym roku w Polsce WWF koncentruje się na ochronie polskich rzek, szczególnie Wisły, których część – według rządowych planów – ma zostać dostosowywana do żeglugi śródlądowej.

„Projekt wodnych autostrad miał być w swych założeniach ekologiczny, a w rzeczywistości za sumę 90 miliardów złotych uda się zmniejszyć emisję CO2 zaledwie o 1 proc. Poza tym nie można nazywać ekologicznym – projektu, którego realizacja oznacza dewastację dzikiej przyrody, zniszczenie lęgowisk kilkunastu gatunków ptaków oraz wzrost zagrożenia powodziowego.”

PAPKomentarze