Śmiertelny wirus już za granicami Chin. Kolejne osoby zmarły w wyniku zarażenia

Rośnie liczba osób zarażonych nowym rodzajem koronawirusa w Chinach. Są również informacje o kolejnych osobach, które zmarły w wyniku rozwoju choroby.

O wykryciu nowego rodzaju koronawirusa (wirus o szczególnej budowie) i poszukiwaniu jego ogniska pisaliśmy już na naszym portalu. Sytuacja rozwija się jednak bardzo dynamicznie i wciąż wypływają nowe fakty dotyczące samej choroby, jak i okoliczności w jakich dochodzi do zakażenia. 

“Rzeczpospolita” dotarła do informacji mówiących, że w ciągu półtora miesiąca w Chinach tajemniczym wirusem zaraziło się już ponad pół tysiąca osób, a 17 spośród nich zmarło na wywołane przez ten rodzaj wirusa ostre zapalenie płuc. 

Czytaj także: Kaczyński dzieli kasę! Ziobro i Gowin uwzględnieni w planie

Ustalenia brytyjskich naukowców mówią jednak o znacznie większej liczbie zarażonych – może ich być nawet półtora tysiąca. 

Dotąd nie było wiadomo czy wirus przenosi się z człowieka na człowieka, ale obecnie ten fakt został już oficjalnie potwierdzony. Dowodzą tego przypadki zarażania się chorobą między pacjentami i personelem medycznym.

Czytaj także: Dwie wieże Kaczyńskiego. Prokuratura odmawia śledztwa

Ujawnienie wirusa zbiegło się w czasie z obchodami chińskiego Nowego Roku. Wtedy Chińczycy szczególnie chętnie podróżują, co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Już teraz zaobserwowano przypadki zarażenia wirusem poza granicami Chin. Koronawirus jest już obecny m.in. w USA, Australii i Korei Południowej.

Czytaj także: Premier Morawiecki składa życzenia – sędziemu, który nie żyje od 20 lat

Od początku badacze próbują ustalić co jest źródłem wirusa. Odkryto wspólny mianownik dla wszystkich początkowo zarażonych – wszyscy kupowali lub sprzedawali towary na jednym z targów w Wuhan. Jak donosi “Rzeczpospolita” – prawdopodobnym źródłem koronawirusa są węże. Nie jest to jednak oficjalnie potwierdzona informacja. Komentarze