ŚPISZ NA PRAWYM BOKU? PRZESTAŃ NATYCHMIAST! Twój organizm tego nie wytrzyma długo. Jak należy spać?

Zły sen pozbawia nas dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu. Powoduje rozdrażnienie i obniża odporność. Wystarczająca ilość godzin snu, nie jest wszystkim, trzeba również zadbać o jakość snu. Dlatego też nie bez znaczenia dla funkcjonowania organizmu jest pozycja, w której śpimy, a jak wynika z badań najlepiej spać na lewym boku. Dlaczego?

 

Spanie na lewym boku usprawni pracę twojego serducha.

 

Aorta jest tętnicą, która wygina się w lewo. Ponieważ opierasz się na lewym boku, w tej pozycji twoje serce nie musi pracować tak ciężko. Przepływająca krew wędruje z góry na dół, a nie jak w przypadku leżenia na prawym boku, ku górze. Jednym słowem twój organizm będzie lepiej pompował krew.

 

Problemy z trawieniem? Przerzuć się znów na lewy bok.

 

Jelito cienkie dostarcza do jelita grubego odpady przemiany materii za pomocą zastawki krętniczo-kątniczej, która znajduje się po prawej stronie ciała. Jelito grube z kolei, zaczyna się w prawej górnej części naszego brzucha, biegnie przez jego środkową część i kończy się okrężnicą. Jeśli śpisz na lewej stronie, grawitacja usprawnia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego. Kiedy spisz na lewym boku, zapobiegasz również przemieszczaniu się kwasów żołądkowych do przełyku, a co za tym idzie zmniejszasz ryzyko występowania zgagi.

 

Inne dodatkowe plusy spania na lewym boku

 

Spanie na lewym boku ułatwi również pracę śledziony, która znajduje się po lewej stronie ciała i bierze udział w tworzeniu limfocytów i odpowiada za filtrowanie krwi.  Za sprawą naturalnej grawitacji, spanie na lewym boku ułatwi docieranie do śledziony płynów organizmu. Za spanie na lewym boku będą ci wdzięczne również żołądek i trzustka. Te dwa organy umiejscowione są po lewej stronie naszego ciała. Leżąc na tym boku, żołądek nie naciska na trzustkę i nie utrudnia jej pracy. Co więcej, enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe, przepływają wtedy w spokojny sposób.

Wniosek zatem jest oczywisty. Chcesz się nie tylko wyspać, ale również dobrze wyglądać i być w pełni sił, zrezygnuj ze spania na prawym boku i przerzuć się na lewy.

Źródło PAP

MM

 Komentarze