Spotkanie PREZYDENTA z prezes YouTube! O czym rozmawiali?

Susan Wojcicki z wykształcenia jest ekonomistka, dawniej wiceszefowa Google, obecnie prezes YouTube, a co ciekawe posiada polskie obywatelstwo. Na spotkaniu Susan i Andrzeja Dudy doszło do wręczenia biało-czerwoną flagi. 

 

Prezydent rozmawiał z Susan Wojcicki na temat: ,,jak odkryła na nowo swoją polskość”, o wspieraniu start-upów i nowych technologii, a także inwestycjach Google w Polsce – czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP. Historia Susan i jej rodziny jest niezwykła, a co najważniejsze obecna prezes YouTube ma polskie korzenie.

 

Kobieta biznesu urodzona w USA, ale z polskimi korzeniami: jej ojciec Stanley Wojcicki ma polskie pochodzenie, jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda; matka Esther Wojcicki jest dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach. Dziadek Susan należał do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, w czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka. Babcia, Janina Wójcicka, była pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Susan Wojcicki z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Harvardzki. Posiada tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W latach 1999-2014 kierowała działem marketingu Google. Nazywana jest „mamą Google’a”. Google przez pierwsze pół roku swojej działalności miał siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 roku Susan Wojcicki wynajęła swój garaż dwóm młodym informatykom Siergiejowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie. Tak właśnie rozpoczęła działalność firma Google Inc.

 

Kobieta biznesu z polskimi korzeniami i polskim obywatelstwem jest również matką pięciorga dzieci. Wielokrotnie podkreślała, że połączenie macierzyństwa z pracą, nawet na bardzo wymagającym stanowisku, jest możliwe.

 

Źródło: PAP

fot.:wikipediaKomentarze