SPRAWDŹ co NAJCZĘŚCIEJ Polacy robią w sieci!

Jak wynika z badania multimedialnego operatora telekomunikacyjnego INEA już niemal co czwarty Polak jest online non-stop, a ponad 90 proc. Polakom internet ułatwia utrzymywanie kontaktów z bliskimi. W jaki sposób najczęściej komunikujemy się z rodziną i znajomymi? Co robimy w sieci w wolnym czasie? Ilu Polaków nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu?

 

91,2 proc. – tylu Polaków uważa, że internet pomaga im utrzymać kontakty z najbliższymi. Blisko 40 proc. jest zdania, że gdyby nie dostęp do sieci, rzadziej kontaktowaliby się z rodziną i bliskimi.

 

Jak pokazuje raport, dla 38,3 proc. badanych nie jest problemem wylogowanie się z sieci na dłuższy czas, np. w weekend czy podczas urlopu. Dokładnie odwrotnie, czyli non-stop online, jest niemal taka sama grupa internautów (37,3 proc.) i to nawet jeśli w danej chwili nie korzysta aktywnie z sieci! Z kolei co szósta zapytana osoba twierdziła, że dzień bez internetu to dzień stracony.

 

„Internet stworzył nowe formy kontaktu, ale korzystania z nich bez straty dla jakości życia społecznego statystyczny Polak nadal się uczy. Deklaruje chętne korzystanie z portali społecznościowych, zakupowych, stron poświęconych rozrywce zarówno w pojedynkę jak i z bliskimi. Jednak nie należy tracić z pola widzenia, że są to formy kontaktu poboczne, które z trudem zastępują relacje bezpośrednie.”

 

INEA zapytała również Polaków jak, poza spotkaniem, utrzymują kontakt z bliskimi. Na pierwszym miejscu znalazła się rozmowa telefoniczna – taką opcję, przynajmniej raz dziennie wybiera prawie 70 proc. badanych. Z kolei SMS-y do bliskich wysyła co drugi z nas Polak. Coraz bardziej na znaczeniu zyskują serwisy społecznościowe, za pomocą których codziennie kontaktuje się już połowa badanych (52,8 proc.). Niewiele mniej, bo 44 proc. każdego dnia korzysta z komunikatorów internetowych.

 

Internet daje nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu. W jaki sposób najczęściej wykorzystujemy czas wolny z bliskimi w sieci? Najchętniej oglądamy filmy i seriale (49,3 proc.), robimy wspólnie zakupy (46,3 proc.) oraz słuchamy muzyki (44,3 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowały się takie aktywności jak organizowanie urlopu (37,9 proc.), przeglądanie profili znajomych (36,8 proc.), szukanie przepisu na ulubione danie (34,5 proc.) i rozmowa z bliskimi przez komunikatory (34,4 proc.).

Źródło: INEA

Komentarze