STAN EPIDEMII W POLSCE. Grzywna za złamanie KWARANTANNY wynosi teraz…

Stan epidemii w Polsce- o tym fakcie poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Kary za naruszenie kwarantanny wynosić będą aż…

„Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie” – powiedział w piątek Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Ogłoszony stan epidemii wiąże się z wydłużonym zamknięciem szkół i uniwersytetów, które będą zamknięte do świąt Wielkanocnych. Kary za złamanie kwarantanny także zostaną znacznie podwyższone.

 

„Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował” – poinformował Morawiecki.

 

Minister Zdrowia podkreślił, że przestrzeganie kwarantanny jest niezwykle kluczowe w pokonaniu wirusa, ponieważ w znacznym stopniu hamuje się jego rozprzestrzenianie.

 

„Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. Dlatego musimy traktować ten temat bardzo poważnie”dodał Morawiecki.

 

ZOBACZ TEŻ:Robisz tak ze swoim psem lub kotem? TO ochroni Cię przed koronawirusem!

 

 

„Ludzi wracających z kwarantanny czeka prostsza procedura.  Uregulowaliśmy sprawy zwolnień. Wszyscy teraz wracający z kwarantanny będą w sposób bardziej uproszczony i łatwy uzyskiwali wszystkie te środki, które do tej pory miały osoby kierowane na kwarantannę przez służby sanitarne oraz w systemach zdrowia – przez system eWUŚ. Będzie wiadomo, który pacjent powinien być w kwarantannie, jeżeli zgłosi się do lekarza.  99,5 proc. osób objętych kwarantanną przestrzega jej. To pokazuje, że Polacy są naprawdę narodem, który potrafi reagować w sytuacjach bardzo poważnego kryzysu” – podsumował Szumowski.

 

 

Źródło:wiadomościradiozet

Źródło zdjęcia:Instagram

Komentarze