Starasz się o dziecko? TE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA PŁODNOŚĆ!

Czy przywiązujemy dostateczną wagę do czynników, które przyczyniają się do poziomu naszej płodności? W tym artykule przedstawimy co ma ogromny wpływ na poziom płodności człowieka. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn! Nie zostawaj obojętny wobec zdrowia i życia, które chcesz dać!

Jeżeli planujesz potomstwo lub starasz się o dziecko od dłuższego czasu i nic z tego nie wychodzi, sprawdź, czy na twoją płodność nie ma wpływu któryś z poniższych czynników.

 

Otyłość ogranicza potencjał rozrodczy kobiety, bo rozregulowuje cykl owulacyjny. Przy nadwadze i otyłości rośnie ryzyko cukrzycy. Zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie insuliny oraz hiperglikemia (wysokie stężenie glukozy we krwi) mogą prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej w organizmie.

 

Palenie papierosów ma fatalny wpływ zarówno na męską, jak i żeńską płodność. Palenie papierosów prowadzi u mężczyzn do problemów z potencją, spadku libido oraz jakośći nasienia. Nadmierne palenie papierosów może przyczyniać się do miażdżycy naczyń krwionośnych, co w konsekwencji ogranicza dopływ krwi do prącia w czasie erekcji.

U kobiet nadmierne palenie papierosów prowadzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, problemów z owulacją oraz implantacją zarodka.

 

Nadużywanie alkoholu. U mężczyzn alkohol obniża stężenie testosteronu w organizmie, co może powodować zaburzenia wzwodu, a także do impotencji czy atrofii jąder. U kobiet spożywających alkohol może dojść do zaburzeń hormonalnych. Etanol obniża wydzielanie śluzu pochwowego, który pełni ważną rolę w zapłodnieniu (m.in. pomaga w zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki w macicy).

 

Stres zwiększa poziom adrenaliny i kortyzolu, hormonów, które mogą tłumić układ rozrodczy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet stres prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego, problemów z miesiączkowaniem, zahamowaniem owulacji.

 

Wiek. Okres maksymalnej płodności kobiety przypada na 20-25 rok życia, po czym powoli maleje, a po 37 roku życia zaczyna się znacząco obniżać. U mężczyzny wraz z upływem czasu pogarsza się jakość nasienia.

 

 

Źródło:radiozetzdrowie

Źródło zdjęcia:pixabay

 

Komentarze