SUPERKOMÓRKA burzowa nad Polską! Grad a nawet TORNADO.

SUPERKOMÓRKA burzowa nad Polską! Grad, a nawet trąby powietrzne.

IMGW informuje, że występują warunki atmosferyczne, w wyniku których mogą wystąpić gwałtowne zjawiska pogodowe. W północno-zachodniej części kraju mogą pojawić się burze, opady gradu wielkości piłeczek golfowych a nawet trąby powietrzne.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska znalazła się w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Nad południem i wschodnią częścią kraju nadal panuje wyż znad Bałkanów. To właśnie on sprowadza na północny zachód Polski burze, które mogą przerodzić się w SUPERKOMÓRKI burzowe albo zorganizowane struktury wielokomórkowe.

Superkomórka burzowa jest najgroźniejszym typem chmury burzowej, który może przynieść ulewy, gradobicie a także silne porywy wiatru a także trąby powietrzne. W tego typu chmurze mamy do czynienia z wirującym prądem. SUPERKOMÓRKA może także przemieszczać się na dość duże odległości a także utrzymywać się nawet wiele godzin.

-W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym oraz ujściowym odcinku Wisły, pomiędzy wodowskazami Chełmno i Gdańsk-Przegalina przewiduje się wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych – informuje IMGW.

Alarmy pierwszego stopnia przed burzami wydano w województwach:

– dolnośląskim

– opolskim

– kujawsko-pomorskim

– lubuskim

– wielkopolskim

Jak informuje IMGW, w wymienionych regionach prognozowane są opady deszczu rzędu nawet  15-30 litrów na metr kwadratowy, a nawet 40 l/mkw. Ponadto możliwe są porywy wiatru dochodzące do 90 kilometrów na godzinę. W Wielkopolsce, Ziemii Lubuskiej, oraz na Dolnym Śląsku i ziemii Opolskiej mogą wystąpić opady gradu.

 

 Komentarze