Świnoujście: odnaleziono NAJWIĘKSZY niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Mógłby zrównać z ziemią pół miasta

W czasie prac w Kanale Piastowskim, niedaleko przeprawy karsiborskiej ujawniono, że na jego dnie znajduje się podejrzany, podłużny i wielkich rozmiarów kształt. Wkrótce zidentyfikowano go, jako jedną z największych w historii bomb lotniczych. Ze względu na rozmiary niewybuch jest piekielnie groźny. 

Bomba znajduje się na torze wodnym do Szczecina i została już oznaczona żółtą boją. To brytyjska, 5-tonowa bomba lotnicza zwana „tallboy”. Używano jej do równania z ziemią obszarów przemysłowych, węzłów kolejowych, schronów podziemnych i największych okrętów. Ten niewybuch znalazł się w wodzie 16 kwietnia 1945 roku, kiedy 617. Dywizjon Bombowy RAF “Dambusters” usiłował zatopić niemiecki krążownik Lutzow. Do tej pory podejrzewano, że wszystkie 5-tonowe bomby zrzucone na okręt wybuchły. Jak się okazało, było to założenie mylne.

 

ZOBACZ TEŻ: Wybrał się na grzyby, zamiast borowików znalazł w cichym zagajniku TO…

 

W Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy, który ma przygotować plan dalszych działań. Na razie nie wiadomo kiedy i jak zostanie wydobyta bomba. Jedno jest pewne – akcja ta będzie wymagała ewakuacji sporej części Świnoujścia i znacznego obszaru dookoła miejsca spoczynku bomby. Tallboy to bowiem największy niewybuch znaleziony na terenie Polski. 

 

o2.pl/ foto: wikipediaKomentarze