Szczepienia dla nastolatków stały się FAKTEM! Sprawdź, kiedy ruszają!

Szczepienia dla młodzieży mają zostać umożliwione. Wygląda na to, że rząd podjął już decyzję w tej sprawie. Celem jest osiągnięcie zbiorowej odporności.

Pexels

Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski chcą umożliwić szczepienia dla młodych osób, jak poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej.

Jesteśmy po konsultacjach z Radą Medyczną. Mamy tu oczywiste wsparcie ze strony charakterystyki produktu leczniczego, gdzie jest zawarta taka możliwość dopuszczenia szczepienia szesnastolatków – wyjaśniał minister. Rozważane są różne kwestie formalne związane ze szczepieniem nastolatków. Brane jest pod uwagę to, że w przypadku szczepień osób niepełnoletnich konieczna będzie zgoda ich opiekunów. Natomiast już samo szczepienie może być wykonane chyba bez obecności opiekuna – Informował minister.

Przewidywany okres rozpoczęcia szczepień
Z informacji przekazanych przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rozpocząć procedury związane ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Dzieci i młodzież mają na ogół łagodniejszy przebieg choroby COVID-19 w porównaniu z dorosłymi. Szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19 podaje się w serii dwóch dawek w odstępie trzech tygodni, w tej samej dawce i schemacie dawkowania dla osób w wieku 16 lat i starszych. Podanie szczepionki młodszej populacji miałoby być kluczowym krokiem w niwelowaniu ogromnego obciążenia zdrowia publicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Rokowania stają się coraz bardziej optymistyczne. Adam Niedzielski poinformował, że przystępujemy to tzw. trzeciej fali. Dane statystyczne pokazują, że liczba zakażeń maleje.

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17 latków, chcemy udostępnić możliwość szczepienia dla młodszej części naszego społeczeństwa – powiedział szef rządu – powiedział premier.

Źródło: RadioZetKomentarze