Szok w Kruszwicy. Woda Jeziora Gopło odsłoniła…

gopło

Kruszwica i Jezioro Gopło, to miejsca, które każdemu Polakowi kojarzą się z legendarnymi dziejami naszego kraju. A ponieważ w każdej legendzie jest ziarno prawdy, to naukowcy też od zawsze interesowali się tym rejonem. Teraz niski poziom wód jeziora Gopło pozwolił na odkrycie czegoś naprawdę niezwykłego. 

Archeolodzy badający okolice jeziora Gopło odkryli wystające z wody fragmenty wielkiej, drewnianej konstrukcji, która pochodzi prawdopodobnie sprzed ponad tysiąca lat! Badacze podkreślają, że było to możliwe, dzięki wyjątkowo niskiemu poziomowi wody.

 

Zdarza się, że Gopło ma niższy lub wyższy stan wody, ale tak niskiego nie notowano od lat. Zawsze, gdy jest susza archeolodzy ruszają w teren, bo rzeki i jeziora ujawniają wówczas prawdziwe skarby

– mówi „Faktowi” Robert Wyrostkiewicz, który wraz z żoną Darią dokonał odkrycia.

 

ZOBACZ TEŻ: Ugięły się pod nim nogi, gdy zobaczył TO na zdjęciach lasu

 

Odkrycia dokonano w miejscu, gdzie we wczesnym średniowieczu istniało grodzisko w Mietlicy. Elementy kilkudziesięciometrowej konstrukcji odkrytej przez archeologów to albo fragmenty mostu, albo portu. 

 

Badacze podkreślają jednak, że stuprocentową pewność co do funkcji tego miejsca będą mieli dopiero po przeprowadzeniu badań wykopaliskowych. Zwracają jednak uwagę na złożoność i stopień skomplikowania całej konstrukcji, na którą składa się drewniana palisada, rynna kłodowa i pale.

 

Małżeństwo archeologów od niedawna mieszka zaledwie kilkaset metrów od jeziora Gopło. Oboje mają nadzieję, że niski stan wody utrzyma się przez jakiś czas, chociaż żeby udało się przeprowadzić wykopaliskowe badania sondażowe.

 

Badania te być może pomogą na lepsze poznanie grodu w Mietlicy, który często nazywa się stolicą państwa Goplan. Mimo to nie powstało o nim żadne opracowanie historyczne i miejsce to, wraz z całą okolicą jest jedną wielką tajemnicą. Archeolodzy mówią, że okoliczne pola są często nawiedzane przez poszukiwaczy-amatorów. Więc coś musi być na rzeczy!

 

Marzeniem małżeństwa badaczy jest przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę wykopalisk na całym okolicznym terenie. Tylko takie działania mogłyby odsłonić całość niesamowitych sekretów skrytych pod poziomem gruntu.



Komentarze