Szumowski: „WRÓCĄ obowiązkowe maseczki” Wiadomo KIEDY!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski o poworocie obowiązku noszenia maseczek. Powiedział kiedy to nastąpi.


-Druga fala zachorowań zapewne będzie. Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu – wyznał
 minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak dodał rząd ma już opracowany i przetestowany model powołania szpitali jednoimiennych. Rząd szykuje się na kolejny wzrost zakażonych w wyniku drugiej fali koronawirusa.

Jak ocenia szef resortu zdrowia druga fala pandemii koronawirusa nadejdzie wraz z sezonem grypowym. Minister Szumowski w rozmowie z PAP podkreślał, że „nie będzie drugiego lockdownu”, jednak liczba zakażonych może być większa niż w przypadku pierwszej fali zachorowań. Wspomniał także o powrocie obowiązku noszenia maseczek.

– Ze wstępnych danych wynika, że 1,5 proc. społeczeństwa ma przeciwciała, co znaczy, że taka część populacji miała kontakt z wirusem. Jesteśmy w trakcie badań osób, które jadą do sanatoriów. Na ponad 2 tys. wynik pozytywny zanotowaliśmy u 10. To pokazuje skalę wirusa w populacji – zaznaczył minister.

Łukasz Szumowski zapewnił ponadto, że rząd cały czas prowadzi przygotowania do drugiej fali pandemii. Dlatego nieustannie kupowany jest sprzęt i środki ochrony. 

Szumowski powiedział także o powrocie nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jak zapowiada – powrót obowiązku nastąpi w określonym przypadku.

– Ten obowiązek jest także wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznego dystansu z innymi ludźmi. W formule, jaką mieliśmy, maski powrócą, jeśli będziemy mieli drugą falę epidemii. To rzecz, którą można łatwo wprowadzić – powiedział Szumowski.

 Komentarze