sonda na ciemnej stronie Księżyca

Tak wygląda ciemna strona Księżyca. To pierwsze takie zdjęcia w historii [FOTO]

Chińska sonda Chang’e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Jest to pierwsza tego typu misja w historii, dlatego osiągnięcie Chińczyków już teraz uznaje się za wielki przełom w badaniach Kosmosu. Sonda przesłała pierwsze zdjęcia z niemal nieznanej części Księżyca na Ziemię.

 

Sonda wystartowała na Księżyc 8 grudnia z kosmodromu Xichang. Badacze wiążą ogromne nadzieje z jej misją. Zamierzają przeprowadzić szereg badań radioastronomicznych. Ciemna strona Księżyca jest bowiem wolna od radiowych sygnałów i zakłóceń płynących z Ziemi.

 

 

Co ciekawe sonda zabrała na Księżyc… 3 kilogramy ziemniaków i nasiona rzodkiewnika pospolitego! Naukowcy chcą bowiem sprawdzić także jak zachowają się ziemskie rośliny w miejscu pozbawionym jakiegokolwiek promieniowania.

 

ZOBACZ: Filmowiec kontra niedźwiedź polarny – to video mrozi krew w żyłach! [VIDEO]

 

Misja jest uznawana za kamień milowy w eksploracji kosmosu. Wymagała bardzo intensywnych przygotowań i była bardzo trudna. Na ciemną stronę Księżyca nie docierają np. żadne sygnały z Ziemi, dlatego komunikacja z sondą Chang’e 4 a naszą planetą odbywa się za pośrednictwem specjalnej satelity, która odbiera od niej sygnały.

 

o2.pl/ foto: celepKomentarze