Tam NA PEWNO będziesz miał ZAWAŁ. Polskie miasto na czele fatalnego rankingu

Jakość polskiego powietrza w sezonie jesienno-zimowym pozostawia wiele do życzenia. Wiemy o tym nie od dziś, choć dopiero od niedawna mówi się o tym nieco więcej. Jedno z polskich miast otwiera niechlubny ranking miejscowości, w których szansa, że spotka cię zawał serca są naprawdę duże! 

Naukowcy z brytyjskiego King’s College London przygotowali raport omawiający jakość powietrza w tamtejszych miastach. Pod lupę wzięto m.in. Liverpool i Londyn, a dla porównania wykorzystano dane zebrane w polskich miastach. Wiadomo bowiem, że zła jakość powietrza powoduje wiele chorób układów krążenia i oddechowego, np. zawał serca, udar mózgu, nowotwory.

 

ZOBACZ TEŻ: Wyciekły wyniki ZŁOTEJ PIŁKI?! Wiemy co z Lewandowskim

 

Pod lupę wzięto m.in .Warszawę, Poznań, Wrocław i Bielsko-Białą. Okazało się, że to właśnie Bielsko-Biała ma najgorszą jakość powietrza ze wszystkich polskich miast! A co za tym idzie – największy odsetek nagłych zatrzymań akcji serca poza szpitalami na 100 tysięcy mieszkańców! Jest on aż 6 razy wyższy niż w miastach brytyjskich!

 

W dni z najgorszym zanieczyszczeniem powietrza w Bielsku dochodzi dziesięciokrotnie częściej do zatrzymań akcji serca, udarów mózgu, czy do ostrych ataków astmy. Przy tym uczeni podkreślają, że nawet niewielka poprawa stanu powietrza znacząco wpłynęłaby na poprawienie tych statystyk.

 

Pozostaje mieć nadzieję, że – podobnie jak my – nie mieszkacie w Bielsku! Jeśli jednak tak jest, to dbajcie o to, aby ograniczyć wdychanie trujących związków i przebywanie na świeżym powietrzu w dni z największymi stężeniami smogu. Miejmy nadzieję, że nasze państwo weźmie się wreszcie na poważnie za walkę ze złą jakością powietrza.

 Komentarze