Wędrówki po Tatrach tylko dla bogatych? TPN podniósł ceny!

Wiele z nas pamięta jeszcze czasy, gdy wędrówki po Tatrach nic nie kosztowały. I tak o ile na Krupówkach zawsze można było sporo wydać, tak w górach turyści mogli bezpłatnie cieszyć się przyrodą.

Później pojawiły się opłaty za wstęp na szlak. Są one uzasadnione, bo podczas wędrówki po Tatrach, możemy skorzystać z toalety, przysiąść na ławce czy wyrzucić odpadki – a utrzymanie tej infrastruktury kosztuje.

Jednak zgodnie z nowym cennikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego, sporo zapłacimy za parkingi. W przypadku pobytów rodzinnych – wakacji czy ferii – wędrowanie po górach okazuje się być dosyć drogą formą spędzania czasu.

 

tpn bilety, tatry, turyści
https://www.facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy

 

Obecnie za bilet wstępu na szlaki turystyczne w TPN zapłacimy 4,5 zł. za bilet ulgowy i 9 zł. za normalny. Jeśli wybieramy się nad Morskie Oko, to za parking trzeba zapłacić 45 zł. Jeśli jednak nie kupimy biletu z wyprzedzeniem (trzeba to zrobić online), tylko na ostatnią chwilę – cena może wzrosnąć do 75 zł.

Tatrzański Park  Narodowy uruchomił też busy kursujące na trasie Zakopane – Palenica Białczańska (Morskie Oko) i z powrotem. Bilet w jedną stronę kosztuje 15 zł. (nie ma ulgowych).

 

TPN bilety, cena

 

Jeśli więc nad Morskie Oko wybierze się małżeństwo z dwójką dzieci, to taka wycieczka kosztować będzie 72 złote (2 bilety wstępu po 9 zł., 2 bilety po 4,5 zł., parking 45 zł.). Gdyby jednak wcześniej nie opłacili parkingu, tylko zrobili to tuż przed przyjazdem, wyjdzie im 102 zł.

Jeszcze drożej, gdyby zdecydowali się na przejazd busem. Wówczas poza biletami wstępu na szlak (27 zł.), zapłacą 120 zł. za przejazd busem w obie strony. Łącznie więc będzie to 147 zł.

 

Można się jedynie zastanawiać, czy takie ceny są uzasadnione kosztami, czy też TPN chce w ten sposób ograniczyć liczbę turystów wędrujących nad Morskie Oko.

 

Aktualny cennik TPN > tutaj.

Komentarze