Nosacz sundajski to gatunek ssaka z rodziny koczkodanowatych wyróżniający się charakterystycznym nosem. Małpy zwane nosaczami stały się prawdziwymi gwiazdami memów o Polakach (Janusz Nosacz i jego rodzina). Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego małpy sundajskie mają takie charakterystyczne nosy?
Nos u nosaczy sundajskich to element tzw. dymorfizmu płciowego u samców tego gatunku małp. Dzięki niemu wiemy, która z małp jest samcem, a która samiczką. Samice mają znacznie mniejsze nosy od samców.
Nie przypadkiem tylko samce noszą taką „ozdobę”. U wielu małp to właśnie osobniki męskie mają wyraziste i jaskrawo ubarwione członki lub ich okolice, które prezentują jako symbol dominacji i wigoru. Dobrym przykładem są szympansy prowadzące życie naziemne, które ochoczo pokazują swoją męskość.
Zobacz też: Nie mógł się pogodzić z tym, że żona go zdradziła. W trakcie rozprawy rozwodowej podszedł do niej i (…)!
Małpy nadrzewne zaś większą część ciała mają schowaną wśród listowia, a przez to trudno im eksponować narządy rozrodcze – chyba że takim symbolem może być bardziej widoczny nos. – tłumaczy specjalista, Andrzej Kruszewicz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
Źródło: Focus