Ten popularny lek na przeziębienie może SZKODZIĆ w wypadku koronawirusa!

Walka z koronawirusem trwa. Cały czas lekarze i uczeni szukają sposobów na pokonanie wirusa. Przy tej okazji testowane są różne procedury, leki, substancje i metody. Ostatnie ustalenia każą sądzić, że w niektórych sytuacjach popularny u nas lek na przeziębienie mogą pogarszać stan zdrowia osób zakażonych SARS-CoV-2. 

Uczeni z Francji, Szwajcarii, Niemiec oraz eksperci WHO mają mocne podejrzenia, że niektóre leki, które zazwyczaj stosujemy jako pierwsze w wypadku infekcji i przeziębień wcale nie pomagają przy zakażeniu koronawirusem. Ostrzeżenie w tej sprawie zostało już wydane poprzez oficjalne kanały WHO. Czego należy unikać, a który lek stosować, jeśli możemy być zakażeni SARS-CoV-2?

 

WHO ostrzega, przed stosowanie leków przeciwzapalnych, które zawierają ibuprofen czy kortyzon. Są one częstym wyborem w wypadku infekcji z wysoką gorączką. Używamy ich też w wypadku bólów mięśni i stawów. Wydawałoby się więc, że są idealne przy pierwszych objawach COVID-19.

 

ZOBACZ TEŻ: Kim Dzong Un to ukrywa. W Korei Północnej z powodu koronawirusa zmarło już 180…

 

Podczas konferencji w Genewie rzecznik WHO Christian Lindmeier przekazał te informacje i polecił, żeby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Jest to ostrzeżenie wydane profilaktycznie, bowiem w tym momencie nie dysponujemy jeszcze badaniami, które jednoznacznie potwierdzałyby taką tezę. 

 

Jednak lekarze w kilku krajach, którzy leczą COVID-19 zauważyli, że w wypadku niektórych pacjentów ibuprofen nie pomaga, a wręcz pogarsza stan zdrowia pacjentów.

 

Ibuprofen hamuje krzepliwość krwi i na tym może polegać negatywny efekt, bowiem przez to wzrasta ryzyko wewnętrznych krwotoków. W przypadku paracetamolu takiego ryzyka natomiast nie ma

– tłumaczy wirusolog, Jonas Schmidt-Chanasit z Instytutu Medycyny Tropikalnej (BNITM) w Hamburgu.

Co zamiast ibuprofenu?

 

Lekarze sugerują, żeby wybierać leki zawierające paracetamol a nie ibuprofen, jeśli chcemy nieco zbić gorączkę. Nie powoduje on tych negatywnych efektów, które opisano w wypadku ibuprofenu. Przy tym pacjenci, którzy stosują długofalowe terapie lekami zawierającymi ibuprofen nie powinni ich teraz przerywać. Należy każdą taką decyzję konsultować z lekarzem.

 

Komentarze