Ten popularny przedmiot zawiera więcej bakterii niż deska sedesowa! Codziennie go dotykacie!

Badania wykazują, że uchwyt czajnika zawiera więcej bakterii niż deska sedesowa!

Bakterie obecne są wszędzie. Jak nam wiadomo bywają one również pomocne, chociaż nie zawsze o tym wiemy. Przede wszystkim używamy ich w medycynie, lub do produkcji żywności np. do produkcji ogórków czy kapusty kiszonej. A także do wytwarzania serów i jogurtów. Sprawa ma się gorzej kiedy mamy do czynienia z bakteriami szkodliwymi, które zagrażają naszemu zdrowiu.

Przeprowadzono badania

Test na obecność bakterii został przeprowadzony przez Dr Jonathan Cox, mikrobiologa z Aston University. Badaniu podlegały takie przedmioty jak krany łazienkowe, klamki, klucze, pokrywa od kosza pilot i uchwyt od czajnika. Testy wykazały obecność gronkowca, a nawet E.coli – bakterii zwykle występującej w ludzkich jelitach lub na skórze.
Tuż po uchwycie od czajnika to kran był jednym z najbardziej zanieczyszczonych obiektów codziennego użytku. Wykryto na nim wysoki poziom bakterii. Pokrywa sedesu również znalazła się w czołówce.

Czy powinniśmy być zaskoczeni?

Chociaż wyniki mogą się wydawać szokujące, nie jest to aż tak zaskakujące, że znaleźliśmy bakterie na tych powierzchniach o dużym kontakcie. Podsumował Dr. Cox.

Czy ktoś czyści uchwyt od czajnika?

Eksperyment został zlecony przez markę środków dezynfekujących Microban 24. Badania miały pokazać brak tendencji wśród społeczności dla dbania o czystość powierzchni, z którą mamy styczność wielokrotnie w ciągu dnia. Przedmioty dotykane przez nas nie są myte ani dezynfekowane. Czy ktoś myje uchwyt od czajnika… Jeśli tak to jak często? Z toaletą też bywa różnie. Jedna osoba na dziesięć nie wyciera toalety, a 29 procent nie czyści regularnie klamek.

Dr Cox podsumowuje

To może brzmieć zaskakująco, jednak jeśli zastanowimy się, jak często czyścimy wymienione obszary, wyniki badań mogą być już znacznie mniejszym zaskoczeniem.

Myślę, że rzuca światło na poszczególne obszary, o których czyszczeniu być może nie myślimy zbyt regularnie.

Mam nadzieję, że ludzie zastanowią się trochę więcej nad tym, co i jak czyszczą, a nie tylko nad utrzymywaniem tych samych powierzchni w ciągłej czystości każdego dnia. Dodaje Dr. Cox

Źródło: Mirror

Zdjecie: PexelsKomentarze