To STĄD Urząd Skarbowy czerpie informacje o Tobie!

Od lipca tego roku  wszystkie urzędy skarbowe są podłączone do systemu Poltax Plus. To oznacza, że informacje o rozliczeniach w zakresie PIT, CIT i VAT Urząd Skarbowy ma już w jednym miejscu.

 

Ministerstwo Finansów chce stworzyć jeden scentralizowany system do poboru wszystkich danin. Oznacza to, że jednym kliknięciem skarbówka ma dostęp do naszych rozliczeń. Jeden program informatyczny powie o nas wszystko. Urząd Skarbowy ma informacje o nas podane jak na dłoni.

 

Choć wydaje się to straszne, że jedno kilknięcie myszką urzędnika powie o nas wszystko, to jak uspokaja Dariusz Aniećko, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów – tak łatwo nie będzie. „Urzędnicy, aby móc zobaczyć dane innych podatników, muszą wystąpić o zgodę naczelnika właściwego urzędu. Jeżeli przykładowo urzędnik prowadzi czynności sprawdzające, to może za pomocą centralnego systemu informatycznego wystąpić do naczelnika innego urzędu o informację na temat podatnika. Realizacja kolejnego etapu projektu Poltax Plus pozwoli na zdalny dostęp do danych, spoza właściwości miejscowej” Tak na chłopski rozum: oznacza to tyle, że urzędnik bez zgody innego urzędnika nie może zobaczyć danych innych podatników.  Ale jeśli ten drugi urzędnik się zgodzi, to ten pierwszy będzie mógł.

 

Ale proszę nie łudzić. W Polsce istnieje taki organ, który ma bez żadnych ograniczeń dostęp do wszystkich danych podatników. Jak przyznaje Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji: „Taki dostęp do danych zgromadzonych i przetwarzanych na Fundamencie Danych mają uprawnione osoby w Ministerstwie Finansów i w centralnych jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej, które zajmują się m.in. uszczelnianiem systemu podatkowego”.

 

ZOBACZ TEŻ: Jachira ekspertem ds. Biblii?

 

1 stycznia 2020 roku ruszy w Polsce nowy system informatyczny, który jest powiązany z indywidualnym rachunkiem podatkowym. „System ten umożliwi automatyczne księgowanie wpływów z VAT, PIT i CIT, co zoptymalizuje pracę urzędów. Dziś wygląda to tak, że dostajemy wyciągi z Narodowego Banku Polskiego ze wszystkich poszczególnych rachunków, a pracownicy urzędów muszą to ręcznie rozksięgować”

 

Źródło: Interia / Biznes

 

Komentarze