To truchło czekało 40 tysięcy lat na odkrywców. „Jest świetnie zachowane”

Syberia i jej specyficzny mikroklimat sprzyja długiemu zachowaniu szczątków organicznych. Naukowcy z uniwersytetu w Jakucku właśnie natrafili na truchło źrebaka sprzed 40 tysięcy lat! Jak twierdzą odkrywcy jest ono wyśmienicie zachowane.

 

Ciało źrebaka odkryto w kraterze Batagaika, 100-metrowej depresji na północnej Syberii. Powstała ona w latach 60-tych z powodu intensywnego wylesiania terenu. Ziemia stała się niestabilna, a wieczna zmarzlina pozbawiona osłony drzew – rozmarzać. Z roku na rok dochodzi do coraz większych osunięć ziemi, a krater powiększa się. Dzięki temu odsłaniane są warstwy gleby sprzed wielu tysięcy lat, a wraz z nimi – niesamowicie zachowane prehistoryczne rośliny i truchła zwierząt.

 

 

Znalezione źrebię miało około 2-3 miesięcy gdy zdechło. Na jego skórze zachowała się nawet sierść. Jej fragmenty i próbki płynów ustrojowych pobranych z ciała poddano szczegółowym badaniom.

 

 

Źrebię znacznie różni się genetycznie od koni występujących w Jakucji obecnie. Naukowcy chcą teraz zbadać zawartość jelit źrebaka, a potem przeprowadzić sekcję zwłok. Przyczyną śmierci źrebaka było najprawdopodobniej utonięcie.

 

Badacze uważają, że są to najlepiej zachowane szczątki konia z tak odległego okresu. Zresztą, ich wyprawa była udana także z innych powodów – poza źrebakiem natrafili także na szkielet mamuta. Krater Batagaika z pewnością skrywa jeszcze setki innych ciekawych okazów.

Komentarze