wojna

„To wygląda jak przygotowania do III wojny światowej”. Wzmożona chińska aktywność na Morzu Południowochinskim

Amerykańscy wojskowi i senatorowie ostrzegają przed możliwością wybuchu wojny. Chińska aktywność na Morzu Południowochińskim wzmogła się. Powstały nowe instalacje wojskowe. Chińskie okręty znajdują się w akwenie. Chiński  prezydent Xi Jinping ostrzegł Amerykę przed mieszaniem się w sprawy Tajwanu.

Senator Jim Inhofe przewodniczący komisji ds. sił zbrojnych Senatu ostrzega i zwraca uwagę na niebezpieczeństwo płynące ze strony Chin i Rosji. Uważa, że zagrożenia są poważne jak nigdy dotąd a ludzie je bagatelizują.

W ostatnim czasie Chiny zbudowały pasy startowe i bazy wojskowe na skalistych wyspach archipelagu Spratly przez co znacząco wzmocniły się wojskowo na Oceanie Spokojnym. Ubiegłej jesieni chiński okręt wojskowy niemal staranował amerykański  niszczyciel Decatur, kiedy ten pełnił zadania z zakresu zapewnienia „wolności działań”.

Zdaniem senatora czas całkowitej amerykańskiej dominacji na Morzu Południowochińskim są już przeszłością. Fakty te jednak są bagatelizowane i nie rozumie się ich wagi.

„To wygląda jak przygotowania do III wojny światowej” — powiedział Inhofe.

Analitycy zwracają uwagę, że równowaga sił jest wątła a relacje chińsko – amerykańskie delikatne i niepewne. Uważają, że należy się przygotować na długotrwały, pełen napięć okres we wzajemnych relacjach. Rozpoczął się okres rywalizacji między obu mocarstwami.

Niepokoi też wsparcie Chin dla wenezuelskiego lidera Nicolasa Maduro, co  powinno być rozpatrywane jako oznaka zbliżających się wydarzeń.

„Myślę, że to zapowiedź tego, jaki będzie ład światowy, o którym decydować będą Chiny… z punktu widzenia obrony niedemokratycznych reżimów i skonfrontowania ze wspólnotą międzynarodową” — powiedział Ely Ratner, były zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Joe Bidena.

NA te analizy Pekin zareagował komentarzem, że Ratner ma „problemy z psychiką”.

Źródło: Sputnik. ru

Fot. koniec-swiata.org

ZOBACZ TEŻ: https://wpolityce24.pl/rosjanie-obawiaja-sie-wybuchu-iii-wojny-swiatowej-sa-pewni-ze-zwycieza/

 

 

 


Komentarze