Płatki owsiane zawierają toksyny? Jest odpowiedź Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych!

Kilka dni temu Fundacja Pro-Test opublikowała wyniki badań płatków owsianych dwunastu marek.

Wyniki mogą wprawić w osłupienie, bo okazuje się, że płatkach owsianych, jakie kupujemy w sklepach, znajdują się toksyczne substancje. Jest to nikiel, który w nadmiarze może być rakotwórczy, podobnie glifosat (jeden ze składników środków ochrony roślin) czy toksyczne substancje, pochodne pleśni.

 

fot. wsieci24.pl

 

Tym samym produkt, który uznajemy za zdrowy, zawiera szkodliwe substancje. Co więcej znajdują się one lub niektóre w nich w każdym rodzaju przebadanych płatków*.

 

❌Glifosat, toksyny i nikiel wykryte w płatkach owsianych❌ ➡️ http://bit.ly/TestPlatkowOwsianychTEST PŁATKÓW OWSIANYCH:…

Posted by Pro-Test – testy produktów on Monday, June 21, 2021

 

W odpowiedzi na ten test, Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych wydało oświadczenie. SPPZ podkreśla, że sposób prezentacji badań, stawia płatki w złym świetle, tymczasem:

 

…żaden z badanych produktów nie przekroczył poziomu 0,1 mg/kg NDP glifosatu, z czego większość osiągnęła wynik poniżej 0,01 mg/kg przy dopuszczalnej normie na poziomie 20 mg/kg. Warto również zaznaczyć, że, jak wskazują również autorzy opracowania, sam nikiel jest powszechnie występującym w środowisku pierwiastkiem i nie ani rolnicy, ani producenci nie mają wpływu na jego występowanie w produkcie. Natomiast odnosząc się do kwestii obecności mykotoksyn, są to substancje wytwarzane przez grzyby rozwijające się na zbożu w wyniku naturalnego procesu.

– uspokaja SPPZ**

 

Jednocześnie Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych zapewnia, że płatki owsiane dostępne w polskich sklepach w dalszym ciągu pozostają zdrowym i pełnowartościowym produktem.

 

Polecamy: Kupiłeś banana, który ma CZERWONE prążki i linie? Wyrzuć go natychmiast!

 


* badane płatki to:

Cenos Płatki owsiane pełnoziarniste, Crownfield Płatki Owsiane Górskie / Lidl, Halina Płatki Owsiane-Górskie, Kupiec Płatki Owsiane Górskie, Lestello BIO Płatki owsiane ekologiczne, Melvit BIO Owsiane Płatki Górskie, Melvit Płatki Owsiane Górskie, Młyny Stoisław Bio Płatki owsiane górskie extra, Młyny Stoisław Płatki Owsiane górskie extra, Plony Natury Płatki Owsiane Górskie / Biedronka, Sante Płatki Owsiane górskie extra 100% Pełnoziarniste, Sonko Płatki Owsiane Górskie extra.

 

**cyt. dlahandlu.plKomentarze