Trwają kontrole sanepidu i policji. Za co możesz dostać mandat?

Policjanci wraz z inspektorami sanepidu kontrolują m.in. placówki handlowe oraz środki transportu publicznego. Sprawdzają, czy pracownicy, klienci i podróżujący stosują się do przepisów epidemiologicznych.

Takie kontrole trwają w całej Polsce. Policjanci podejmują wiele działań, które prowadzą również z pracownikami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Kontrole dotyczą nie tylko tzw. „żółtych” i „czerwonych” powiatów.

Patrole sprawdzają, czy podróżujący środkami transportu zbiorowego i będący w innych miejscach publicznych stosują się do ustalonych zasad.

Fot. Pixabay

– Szczególną uwagę mundurowi zwracają na zachowywanie odpowiednich odległości od siebie oraz obowiązkowe zasłanianie ust i nosa maseczką lub innym elementem odzieży. Tylko w ciągu jednego dnia funkcjonariusze przeprowadzili w tym zakresie 28 interwencji i wylegitymowali 81 osób. 78 z nich zostało pouczonych, a w trzech przypadkach policjanci nałożyli grzywnę w postaci mandatu karnego – informują wałbrzyscy policjanci.

Policja przypomina, że te działania są prowadzone tylko w trosce o zdrowie mieszkańców. Nie traktujmy tego jako zła koniecznego. Celem kontroli jest ograniczenie ryzyka zakażenia COVID-19.

– Jeszcze raz apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb – dodają policjanci.

Za nieprzestrzeganie przepisów możemy dostać mandat wysokości 500 zł, a sanepid może wymierzyć karę administracyjną do 30 tys. zł.

Przypomnijmy, że minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wystosował list do uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół. Uspokaja w nim, że nie powinno się bać posyłać dzieci do szkół. Piontkowski napisał, że już wkrótce nauczyciele i uczniowie wrócą do swoich codziennych obowiązków. Przypomniał, że decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęto po wielu rozmowach, a także po konsultacjach z ekspertami.

Zobacz także: Co za zwyrodnialec! Przejechał autem po byłej żonie!

Fot. PixabayKomentarze