Twarz dziecka wskazuje na spożywanie ALKOHOLU w CIĄŻY! Zobacz, w czym tkwi RÓŻNICA!

Wygląd twarzy jej dziecka zależny nawet od niewielkich ilości wypijanego alkoholu w czasie ciąży.

 

Spożywanie alkoholu przez ciężarną kobietę może wpłynąć na kształt twarzy dziecka. Jak od dawna wiadomo, nadużywanie alkoholu podczas ciąży może spowodować zespół alkoholowy (FAS). Dziecko z FAS ma charakterystyczny wygląd – małe oczodoły, krótki, zadarty nos o płaskiej podstawie, brak rynienki (philtrum) pomiędzy nosem a ustami oraz bardzo wąską górną wargę. Ma też zwykle trudności ze skupieniem uwagi i zachowaniem oraz niższe IQ. 

 

Pytanie zatem, czy nawet niewielka ilość alkoholu w czasie ciąży może wpłynąć na wygląd dziecka. Australijscy naukowcy z Murdoch Children’s Research Institute w Victorii postanowili odpowiedzieć na to pytanie. Badania objęły 1570 kobiet. 27 proc. z nich nadal spożywało niewielkie ilości alkoholu w czasie ciąży. Gdy dzieci miały już rok, badacze zrobili 415 z nich zdjęcia twarzy przy użyciu wielu kamer i pod różnymi kątami. Za pomocą programu komputerowego uzyskano następnie trójwymiarowe obrazy twarzy z 70 tysiącami punktów zaznaczonymi na każdej z nich.

 

Dokładna analiza wykazała subtelne różnice w ukształtowaniu twarzy pomiędzy dziećmi, których matki piły alkohol (nawet w niewielkich ilościach – nie więcej niż 7 drinków tygodniowo), a tymi, których matki zachowały abstynencję (ich nosy były nieco krótsze i bardziej zadarte). Różnica (co prawda niewidoczna gołym okiem) utrzymała się także wówczas, gdy wzięto pod uwagę takie czynniki, jak masa ciała czy płeć.

 

Okazuje się, że alkohol wpływa na rozwój twarzy – w tym kształt oczu, nosa i warg. Nie musi to jednak oznaczać, że dochodzi do istotnych uszkodzeń – nie ma dowodów, by małe zmiany w wyglądzie twarzy miały związek z różnicami w rozwoju dzieci. Autorzy badań zamierzają przeprowadzić dodatkowe testy, gdy dzieci podrosną. Możliwe, że także zmiany w kształcie twarzy się nie utrzymają – jej wygląd bardzo się zmienia w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

 

źródło: PAP

fot.: aafp.org / mamaebaby

KG

Komentarze