ślady, dinozaury, zauropody, odkrycie, nauka

Uczeni odkryli ślady NAJWIĘKSZYCH STWORZEŃ jakie kiedykolwiek stąpały po ZIEMI! Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy! [FOTO]

Wielkim sukcesem mogą pochwalić się badacze pracujący u wybrzeży wyspy Skye w Szkocji. W jednej z błotnistych lagun natrafili na dziesiątki potężnych odcisków stóp. Musiały należeć do wielkich zwierząt, największych jakie widziała nasza planeta. Uczeni już wiedzą z jakimi stworzeniami powiązać ślady.

 

Na podstawie śladów naukowcy doszli do wniosku, że zwierzęta, które je zostawiły mogły mierzyć nawet 15 metrów długości i ważyć wiele ton. Pochodzą sprzed około 170 milionów lat, a więc z okresu środkowej jury.

 

 

To sprawia, że odkrycie jest jeszcze bardziej cenne, bo z tego okresu nauka nie znała ich zbyt wielu. Okres i kształt śladów pozwolił powiązać je z najpotężniejszymi dinozaurami tego okresu – zauropodami. Największy ze śladów miał aż 70 centymetrów szerokości!

 

 

Zauropody to dinozaury, które dorastały do ponad 30 metrów długości, a ich szyje pozwalały na sięganie liści z bardzo wysokich drzew. Ważyły nawet kilkadziesiąt ton, ale ich dokładna waga i wymiary są trudne do ustalenia ze względu na niekompletność szkieletów. Największy z zachowanych ma około 30 metrów.

 

Badacze z Uniwersytetu w Edynburgu, którzy prowadzą badania są przekonani, że na Skye i w okolicach było ich bardzo dużo. Do poszukiwania wykorzystali szereg nowatorskich metod, dlatego możliwe, że wkrótce natrafią na kolejne ślady!

 

interia.pl/ twitter