Uczeni zasadzili nasiona sprzed 2 TYSIĘCY lat. To co wyrosło TOTALNIE ich zaskoczyło

Uczeni znaleźli sporą ilość nasion, których wiek ocenili na około 2 tysiące lat. Spośród nich wyselekcjonowali 34 znajdujące się w najlepszym stanie nasiona i zasadzili je. Efekt zupełnie ich zaskoczył, bowiem udało im się odtworzyć roślinę, która zniknęła w czasach Jezusa Chrystusa!

Nasiona, które odnaleźli uczeni należały do Phoenix dactylifera – palmy daktylowej, która wyginęła setki lat temu i została zastąpiona przez inne gatunki palm. Nasiona odnajdywano w starożytnych ruinach i w jaskiniach, zaś ich wiek oszacowano na 1800-2400 lat. Część pochodziła z fortecy pałacowej, którą wzniósł król Herod Wielki, zaś część z jaskiń położonych w południowym Izraelu, pomiędzy Morzem Martwym a Wzgórzami Judejskimi.

 

ZOBACZ TEŻ: Styczeń 2020 PRZESZEDŁ DO HISTORII. Takiego miesiąca nie było jeszcze nigdy – ZOBACZ dlaczego

 

Nasionami zajął się zespół naukowców pod kierownictwem Sarah Sallon z Hadassah Medical Organisation z Izraela. Eksperci przejrzeli wszystkie znalezione nasiona i wyselekcjonowali z nich 34 najlepsze. Jedno z nich wybrano na tzw. próbę kontrolną, zaś pozostałe 33 namoczono w wodzie i nawozie i rozpoczęto wielkie oczekiwanie, czy nasiona wykiełkują.

 

U uczeni przeżyli szok, bowiem tylko jedno nasionko uległo uszkodzeniu, zaś pozostałe 32 zostały zasadzone. Spośród nich sześć wykiełkowało i zaczęło rosnąć! Nadano im własne imiona:  Jonasz, Uriel, Boaz, Judyta, Anna i Adam.

 

Wyniki badań naukowców opublikowano w  „Science Advances”. Dzięki ich pracy potwierdzono niezwykłą żywotność nasion palmy daktylowej, która przed wiekami została utracona. Ale to nie jedyne zaskoczenie, które przeżyli badacze.

 

Sadzonki, które wykiełkowały pozwoliły im na przeprowadzenie szeregu badań, analiz itd., które nie były możliwe do przeprowadzenia na samych nasionach. Analizy genetyczne potwierdziły np., że palmy daktylowe sprzed wieków były obiektem wyrafinowanych procesów rolniczych. Geny znalezione w roślinach, porównane z obecnie rosnącymi palmami potwierdziły znaczną wymianę genów między wschodnimi palmami z Bliskiego Wschodu i zachodnimi z Afryki Północnej. Innymi słowy – ludzie tysiące lat temu celowo krzyżowali je ze sobą i świadomie uprawiali, by osiągnąć pożądane efekty!

 

„Opisane przez klasycznych pisarzy, w tym Teofrasta, Herodota, Galena, Strabo, Pliniusza Starszego i Józefa, plantacje dały okazy o różnych właściwościach, w tym o dużych rozmiarach, korzyściach odżywczych i leczniczych, słodyczy i długim okresie przechowywania, umożliwiając im być eksportowane do całego Cesarstwa Rzymskiego” – napisali badacze w raporcie.

 

Teraz badacze chcą zrozumieć z czego wynika tak długa żywotność nasion palmy daktylowej. Poznanie procesów, które na to pozwoliły może mieć niewyobrażalne skutki dla naszego rolnictwa.

Komentarze