Uczestniczki „Strajku kobiet” przerobiły nazistowski plakat propagandowy

Protestujący podczas „Strajku kobiet” używają wiele różnych grafik oraz plakatów. Jak się okazało niektóre osoby do wyrażenia swoich poglądów przerobiły dawny nazistowski plakat zachęcający kobiety do wyjazdu do Rzeszy.

 

O całej sprawie poinformował za pomocą Facebooka profil „Okupowany Kraków”, który na samym początku we wpisie podkreślił swoja apolityczność.

 

„Długo się zastanawiałem, czy udostępniać poniższy post na oficjalnym kanale Okupowany Kraków. Nasza strona – co absolutnie zrozumiałe – nie ma charakteru politycznego i nigdy mieć nie będzie. Ma jednakże charakter edukacyjny. Z tego też tytułu pozwalam sobie na poniższy komentarz w pewnej sprawie.” – napisano na profilu „Okupowany Kraków”.

 

Jak się okazało uczestniczki „Strajku kobiet” użyły do stworzenia swojej grafiki propagandowego plakatu z czasów II wojny światowej.

 

 

„Zupełnie oniemiałem, gdy zobaczyłem dzisiaj rano adaptację propagandowego plakatu z okresu II wojny światowej. Niemieckiego plakatu, który w swojej obrzydliwej i zakłamanej formie powinien przypominać o cierpieniu wszystkich kobiet podczas okupacji. O setkach tysiącach polskich kobiet, które przymusem wysyłano na ciężkie prace w głąb niemieckiej Rzeszy. Na prace, które nierzadko kończyły się śmiercią z wycieńczenia, gwałtami (sic!), niechcianymi ciążami (!) i ogólną tragedią kobiety” – można przeczytać we wpisie profilu „Okupowany Kraków”.

 

„Czy artystka, która wykorzystała ów plakat nie dostrzegła napisu „Jedziemy do Rzeszy” oraz nie odczuła – wyraźnie negatywnego i zakłamanego przekazu ilustracji? Może uznała, że obie sytuacje są wręcz tożsame i z pełnym przekonaniem porównała tamte czasy do dzisiejszych? A może problem tkwi głębiej i jest związany z ogólną kondycją intelektualną Polaków wobec historii II wojny światowej? Wojny, która na zawsze zmieniła oblicze świata, a nas Polaków doświadczyła wyjątkowo boleśnie. Osobiście uważam, że nawet w sztuce powinny obowiązywać granice, których przekraczać po prostu nie wolno. A jeśli cała forma plakatu wynika ze zwykłego dyletanctwa – to mi po prostu opadają ręce.” – napisano.

 

Więcej przeczytacie w linku poniżej:

https://www.facebook.com/OkupowanyKrakoww/photos/a.113309866809882/214808073326727/

 

 

Źródło: Facebook/ Okupowany Kraków

Foto: You Tube/ Onet News (zrzut ekranu)Komentarze