Ukraińcy niszczą pomniki Polaków. Polacy nazywają warszawski skwer imieniem Ukraińca.

Warszawski skwer otrzymał imię ukraińskiego poety Wasyla Stusa. Polsko-ukraińskich korelacji nie ma końca.

Warszawski skwer u zbiegu Alei Niepodległości i ul. Stefana Batorego od dziś nosi imie Wasyla Stusa – ukraińskiego poety, eseisty, działacza opozycji, członka ukraińskiego Komitetu Helsińskiego. W czasie uroczystości szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że Wasyl Stus, to człowiek legendarny i przykład osoby niezłomnej. 

 

Klimkin wspomina rodaka słowami: „człowiek, który walczył o wolność Ukrainy i z poszanowaniem odnosił się do Polski”. Minister podziękował również władzom Warszawy za nadanie skwerowi imienia Wasyla Stusa. Z poszanowaniem dla osoby ukraińskiego pisarza wypowiadali się również przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oraz przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma.  

 

Politycy tłumaczą swoją decyzje chęcią pogłębienia polsko-ukraińskiego dialogu. Przewodnicząca Rady Warszawy przypomniała też, że dokładnie 15 lat temu, 15 marca, nadano w Warszawie jednemu ze skwerów imię i odsłonięto pomnik innego ukraińskiego poety – Tarasa Szewczenki.

 

Warto wspomnieć, że Wasyl Stus jest uznawany za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów drugiej połowy XX wieku oraz działacza na rzecz odrodzenia języka i kultury ukraińskiej oraz obrony przed rusyfikacją. Uczestniczący w uroczystości politycy zgodnie podkreślali międzynarodowy charakter poety oraz istotę dobrych relacji i poczucia wspólnoty z Ukrainą. 

 

źródło: PAP

fot.: pixabay, wikipedia 

 Komentarze