UOKiK skontrolował proszki do prania. Wyniki zaskakują!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził jakość proszków do prania tkanin kolorowych. Wyniki są zaskakujące!

Czy wybrać proszek do koloru, uniwersalny, zapachowy z odplamiaczem, a może z płynem do płukania? UOKiK sprawdził najpopularniejsze produkty.

– Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe. Po raz pierwszy prezentujemy wyniki badania konsumenckiego sprawdzającego jakość 10 proszków do prania tkanin kolorowych. Tym samym, w ramach naszych działań edukacyjnych, rozpoczynamy testowanie różnych produktów codziennego użytku. Już za kilka tygodni przedstawimy wyniki skuteczności tabletek do zmywarek a następnie płynów do mycia naczyń – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Do badań wybrano 10 proszków do koloru. Produkty były kupowane w sklepach sieciowych, lokalnych oraz w dyskontach. Badania wykonali pracownicy laboratorium UOKiK w Łodzi. Przeprowadzono 290 testów, podczas których uzyskano 7 450 wyników cząstkowych.

Jak się okazuje, skuteczność usuwania plam ma związek głównie z rodzajem zabrudzenia. Tu najbardziej efektywny był proszek Persil Color. Dodatkowo nie powodował utraty intensywności barw.

Tabela UOKiK

Wpływ proszków na utrzymanie kolorów był podobny, ale w tym przypadku najlepsze były Dosia i Surf. Najskuteczniejsze w chronieniu bieli były Persil Color i Rex.

Oceniono też ogólną jakość proszków. Tu liderem okazał się być Persil Color, zdobywając 5 gwiazdek. Kolejne miejsca zajęły: Bryza Lanza, Rex, Vizir i Filip, otrzymując 3 gwiazdki.

– Nie każdy bawił się w dzieciństwie w małego chemika i orientuje się na co dany środek chemiczny wpływa. Wybierając proszek, warto przyjrzeć się liście składników wymienionych na opakowaniu – dodał Tomasz Chróstny.

Zobacz także: Dagmara z „Królowych życia” poucza fanów. W dłoni ma…

Fot. PixabayKomentarze