Uwaga KIEROWCY! Wszedł nowy obowiązek! Musicie…

Uwaga kierowcy! Unia Europejska wprowadziła nowy obowiązek. Od teraz każdy samochód  będzie musiał być w to wyposażony. Wszystko po to aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

To ważna wiadomość dla zmotoryzowanych! Wchodzi nowy obowiązek do Unia Europejska wdraża tzw. projekt „zero”, który  ma sprawić, że liczba ofiar wypadków drogowych na terenie państw członkowskich znacznie się obniży. W związku z tym spisano listę obowiązkowych przedmiotów, które będą musiały znaleźć się w Waszych samochodach. Projekt ma na celu wymuszenie na producentach aut montaż trzydziestu systemów w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie. Mają one na celu podniesienie bezpieczeństwa zarówno czynnego jak i biernego. Wśród ma znaleźć się się między innymi:

  • inteligentny asystent prędkości
  • automatyczne hamowanie awaryjne
  • system wykrywania pieszych i rowerzystów
  • instalacja przygotowana pod montaż alkomatu, który w momencie wykrycia alkoholu u kierowcy zablokuje możliwość dalszej jazdy

ZOBACZ TAKŻE: „PRZERAŻAJĄCE zdjęcie Wojewódzkiego”. Fani zaniepokojeni.

Brzmi świetnie prawda? To jeszcze nie koniec wymogów. Auta mają być wyposażone w czarne skrzynki, bardzo podobne do tych, które można znaleźć w samolotach. Dzięki nim łatwiej będzie odtworzyć przebieg kolizji czy wypadku. Każdy samochód będzie wyposażony w dodatkową funkcję, która ułatwi wykonywanie manewrów tyłem np. tylna kamera czy czujniki cofania. Ponadto na liście wymogów znalazł się aktywny tempomat mający na celu wykrywanie przeszkód na drodze i zmniejszanie prędkości pojazdu w razie niebezpieczeństwa.

Zmiany obowiązywać będą też w autobusach i pojazdach ciężarowych. Producenci samochodów dostali już informację o zmianach i mają 10 miesięcy na ich wprowadzenie.

fot. pexelsKomentarze