Uwaga na oszustów na Facebooku! Podszywają się pod…

Oszuści podszywają się na Facebooku pod znaną sieć marketów oferujących akcesoria sportowe. Próbują w ten sposób wyłudzić dane.

Przeglądając Facebooka można natknąć się na rzekomą promocję oferowaną przez „Decathlon Polska” z okazji „28 rocznicy w Polsce”. W zamian za wypełnienie ankiety użytkownik ma otrzymać kupon na zakupy, w praktyce jednak chodzi o zdobycie danych osobowych i wyrażenie zgód marketingowych.

Jest to tzw. phising, czyli metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

 

Post oszustów ma następującą treść:

Decathlon świętuje 28. rocznicę w Polsce. Z przyjemnością informujemy, że Decathlon zakończył 28 lat w Polsce. W tym szczęśliwym momencie rozdajemy kupony pobytowe Decathlon. Po prostu zarejestruj się tutaj i odbierz kupon.

 

W rzeczywistości Decathlon istnieje w Polsce dopiero od 19 lat. Podszywająca się strona została założona 13 lipca i ma zaledwie kilka polubień. Ankieta przygotowana jest niedbale i od samego początku wzbudza podejrzenia.

 

Decathlon wydał oświadczenie, w którym ostrzega, że wspomniana strona podszywa się pod firmę. Działanie to zostało już zgłoszone do Facebooka jako naruszające standardy społeczności.

 

ZOBACZ TEŻ: Zasłaniasz kamerę w laptopie? Uważaj, możesz zepsuć swój sprzęt!

 

źródło: dobreprogramy.pl

zdjęcie: unsplash.com

Komentarze