Resort nauki przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister nauki Aleksander Bobko. Poseł Józef Brynkus (Kukiz’15) alarmował, że uczelnie wyższe „odmawiają przyznania stypendium socjalnego obcokrajowcom legitymującym się kartą pobytu z adnotacją +dostęp do rynku pracy+”. Wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, warunkiem wydania cudzoziemcowi takiej karty pobytu jest m.in. zwrócenie przez niego Karty Polaka. „Urzędy wojewódzkie słusznie zatem nakazują studentom zwrot dokumentu” – powiedział. Dodał jednak, że wtedy osoby te, jeśli studiują w Polsce, tracą prawa do stypendium socjalnego na uczelni.
Zdaniem Brynkusa to sytuacja istotna np. w kontekście konfliktu na Ukrainie. „Wielu młodych ludzi z tego kraju, mających polskie korzenie, podejmuje studia w Polsce, a więc problematyka dostępu do stypendium socjalnego jawi się jako powszechna i dotycząca wielu polskich uczelni wyższych” – ocenił.
Z kolei poseł Sylwester Chruszcz (Kukiz’15) zauważył, że ten problem pojawił się „niedawno, ale masowo na ścianie wschodniej”. Dodał, że chodzi o takie ośrodki akademickie jak Rzeszów, Przemyśl czy Kraków
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko potwierdził, że osoby z innym obywatelstwem, które studiują w Polsce i posiadają Kartę Polaka oraz cudzoziemcy studiujący na zasadach obowiązujących obywateli polskich, są uprawnieni do pobierania stypendiów, m.in. socjalnych. „Natomiast jeżeli osoba rezygnuje z Karty Polaka – (…) jej status się zmienia i studiuje na zasadach przewidzianych dla obywateli państw (…) trzecich – przepisy są jednoznaczne: stypendia socjalne i pomoc z funduszy pomocy socjalnej dla studentów już jej nie przysługuje” – poinformował.
PAP