UWAŻAJ na oszustów w Internecie! Są BEZWZGLĘDNI

Uważaj na oszustów w Internecie. Są naprawdę bezwzględni! Jak się przed nimi uchronić?

Oszuści podszywają się m.in. pod firmy kurierskie czy nawet Policję! Wysyłają nam SMS-y, w których proszą np. o kliknięcie w link.

Zobacz także: Bardzo ważne zmiany w sprawie SZCZEPIEŃ. TE osoby będą miały pierwszeństwo!

Już 15 tysięcy adresów jest na liście ostrzeżeń przed fałszywymi stronami. Czym jest phishing? Nazwa pochodzi od angielskiego fishing, czyli łowienia ryb. Przestępcy zachowują się jak wędkarze i do oszustwa wykorzystują specjalną przynętę.

– Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować, że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Straszą niezapłaconym mandatem czy rachunkiem. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe – wyjaśnia minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Podejrzane numery i strony można zgłaszać do CSIRT NASK. Formularz znajduje się na stronie incydent.cert.pl.

Pamiętajmy, że oszuści nie śpią. Pandemia przeniosła miejsce ich działalności do Internetu. Tam działają aktywniej niż kiedyś.

Zobacz także: Kim jest najbogatszy Polak? Zbił majątek na styropianie, a jego pasją są rajdy

Fot. Pixabay

Źródło: Cyfryzacja KPRMKomentarze