Używasz tych kropli do nosa? GIS natychmiast wycofał je z obrotu!

nosa

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu popularne krople do nosa. Dowiedz się, o jaki produkt chodzi i czy masz je w swoim domu.

GIF w opublikowanym komunikacie wyjaśnił, że powodem wycofania jest wykrycie w próbkach wyników poza specyfikacją dotyczących zanieczyszczenia azotanu naftazoliny. W związku ze stwierdzeniem tej wady jakościowej, serie leku Sulfarinol znikną z aptek.

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane na temat produktu:

Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), 50 mg + 1 mg/ml, krople do nosa:

-numer serii: 010617, data ważności: 2020-06-30

-numer serii: 070617, data ważności: 2020-06-30

-numer serii: 010717, data ważności: 2020-07-31

-numer serii: 041018, data ważności: 2021-10-31

-numer serii: 161018, data ważności: 2021-10-31

 

Podmiotem odpowiedzialnym jest Farrmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Galenus” z siedzibą w Warszawie.

Sulfarinol to krople do nosa, do krótkotrwałego stosowania. Stosuje się je w leczeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa: kataru, zatkanego nosa, obrzęku błony śluzowej nosa spowodowanych przez zakażenie bakteryjne. Lek dostępny jest bez recepty.

 

Krople do nosa wydawane bez recepty są preparatami ogólnie szeroko dostępnymi. Zawierają one w swoim składzie substancje z grupy sympatykomimetyków (nafazolinę, oksymetazolinę, ksylometazolinę). Substancje te kurczą naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęk i ilość wydzieliny z nosa. Często przynoszą ulgę niemal natychmiast po użyciu.

Warto jednak pamiętać, że nie zwalczają one przyczyny kataru, a jedynie zmniejszają objawy infekcji.

 

Dlatego tak ważne jest, aby stosować je tylko w czasie doraźnym do krótkotrwałego użytku. Najczęściej jest to do 5 dni. W przeciwnym razie można się nawet od nich uzależnić.

Krople po dłuższym okresie stosowania przestają działać, bo w organizmie rozwinęła się tolerancja na lek. By poczuć ulgę konieczne jest jego częstsze stosowanie co może prowadzić do uzależnienia.

 

 

ZOBACZ TEŻ:Jazda karetką mogła zakończyć się tragedią! [WIDEO]

 

Źródło:rmf24/pixabayKomentarze