W 2018 roku czeka nas mnóstwo NIEZWYKŁYCH zjawisk astronomicznych! Komety, najdłuższe ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA w stuleciu i wiele więcej!

Nadchodzący rok zapowiada się naprawdę wspaniale dla każdego wielbiciela astronomii. Oto kiedy możemy spodziewać się wspaniałych zjawisk na naszym niebie.

 

Rok 2018 z pewnością przejdzie do historii. Ale dziś nie będziemy zajmować się przepowiedniami i prognozami ekonomicznymi, czy politycznymi, a czymś, co na pewno każdy z nas będzie mógł zaobserwować. Chodzi o szereg bardzo ciekawych zjawisk, które rozegrają się na naszym niebie.

 

Już 31 stycznia czeka nas zaćmienie księżyca. Nie będzie wyjątkowo długie, ale od czegoś trzeba zacząć! Prawdziwa gratka nastąpi 27 lipca. To wtedy rozpocznie się najdłuższe zaćmienie Srebrnego Globu w ciągu najbliższych 100 lat! Jest to więc ostatnia okazja, żeby w ciągu naszego życia zobaczyć coś takiego.

 

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 17:13 czasu uniwersalnego, będzie to początkowo zaćmienie półcieniowe. Od 19:30 do 21:14 będzie zaś trwało zaćmienie całkowite – a więc potrwa godzinę i 44 minuty!

 

Wszystko dzięki temu, że Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii. Nasza planeta odetnie więc swojego naturalnego satelitę od światła słonecznego. Następna okazja na tak długie widowisko pojawi się dopiero za życia naszych wnuków!

 

Poza tym w 2018 roku spodziewane są przeloty trzech komet, które będą widoczne z różnych części naszego globu. A ile będzie niespodziewanych asteroid? Podejrzeń o kontakty z UFO? Na pewno nie mniej niż w 2017, dlatego cierpliwie czekajmy – 2018 może być naprawdę wyjątkowy!

zmianynaziemiKomentarze