W Europie wymierają ptaki. Odpowiedzialne unijne programy rolne?

W całej Europie obserwuje się masowe wymieranie populacji pospolitych gatunków ptaków. Od 198o roku ich liczebność spadła o około połowę. Odpowiedzialne za to mogą być unijne systemy wsparcia dla rolnictwa.

Badania prowadzone w ramach monitoringu ptaków polnych prowadzony w całej Europie wykazuje drastyczny spadek populacji tak niegdyś pospolitych gatunków jak skowronek, szpak, czajek czy kuropatw.

Z raportu Europejskiej Rady Liczenia Ptaków (European Bird Census Council) w holenderskim Nijmegen wynika, że pomiędzy 1980 a 2016 rokiem populacje pospolitych gatunków zmniejszyły się o 56%. Według danych Niemieckiej organizacji ochrony środowiska NABU, w Niemczech populacje zmniejszyły się nawet o 40%.

Jest kilka czynników odpowiedzialnych za ten katastrofalny stan. Mówi się tu o chemizacji środowiska i fragmentacji oraz zajęciu siedlisk. Za najważniejszy czynnik uznaje się przede wszystkim intensywny system produkcji rolnej. W Unii Europejskiej promuje się monokulturowe, wielkoobszarowe uprawy. Ich zakładanie powoduje zanik środowisk wilgotnych i urozmaiconych. Zanikają siedliska korzystne dla populacji ptaków. Znikają też populacje owadów, ziół i chwastowisk a więc baza pokarmowa ptaków.

W krajach niedawno przyjętych do Unii sytuacja jest jeszcze gorsza. Spadek wielkości populacji ptaków postępuje szybciej. Odpowiedzialne są za to niekorzystne zmiany środowiska, których przyczyną są unijne programy rolne. Wspierają one produkcję rolną szkodliwą dla środowiska.

W całej Europie ornitolodzy starają się realizować programy przywracające tradycyjne formy rolnictwa.

Źródło: dw.com

Fot. Media Nauka

ZOBACZ TEŻ: https://wpolityce24.pl/szok-rolnicy-robia-dziury-w-zywych-krowach-z-jakiego-powodu/

 

Komentarze