W zalanej jaskini znaleźli szkielet sprzed 10 TYSIĘCY lat. To zmienia naszą wiedzę o ludzkości

Odnaleziony w podwodnych jaskiniach Tulum szkielet kobiety sprzed prawie 10 tysięcy lat jest prawdziwą sensacją dla archeologów. Zdecydowanie zmienia to naszą wiedzę i postrzeganie rozwoju cywilizacji w tym regionie świata. 

Do tej pory przyjmowano, że Półwysep Jukatan znajdujący się w Meksyku został po raz pierwszy zasiedlony przez ludzi w czasach Majów. Teraz okazuje się, że historia ludzkości na tych ziemiach jest znacznie, znacznie dłuższa. W zalanej jaskini Chan Hol na terenie stanowiska archeologicznego Tulum w stanie Quinta Roo odkryto szczątki kobiety sprzed tysięcy lat…

Badania przeprowadzone na szczątkach dowiodły, że kobieta zmarła około 9900 lat temu. Musiała więc pojawić się wraz ze swoją grupą na tym terenie aż 8000 tysięcy lat wcześniej niż Majowie. Kobieta w chwili śmierci miała około 30 lat, a cechy odkryte na jej szkielecie i porównane z innymi szczątkami wskazują, że teren ten musiał być zamieszkiwany przez co najmniej dwie różne grupy osadnicze. 

 

ZOBACZ TEŻ: Krążył po Polsce i napadał na prostytutki. Sąd wydał zaskakujący wyrok

 

Przed tysiącami lat jaskinie takie jak Chan Hol nie były zalane wodą i służyły pierwszym ludziom na tym terenie za schronienia. Do tej pory odkryto w jej zalanych korytarzach szczątki dziesięciu osób.

 

 

 

Te odkrycia oznaczają, że historia zasiedlania Ameryki Środkowej były dłuższe i najpewniej ciekawsze niż do tej pory sądziliśmy. Być może podwodne jaskinie na Jukatanie kryją jeszcze więcej ciekawych skarbów.Komentarze